site.btaГодишник на Българската православна църковна общност в Румъния бе представен в Българското неделно училище "Йордан Йовков" в Букурещ
Годишник на Българската православна църковна общност в Румъния бе представен в Българското неделно училище (БНУ) "Йордан Йовков" към Посолството на България в Букурещ. Той е съставен от протойерей Кирил Синев - представителят на Българската патриаршия в румънската столица. В книгата, наброяваща 96 страници, са публикувани и снимки на Българската телеграфна агенция, която подкрепя проекта.
“Познавам отеца от времето преди да дойде в Букуещ и с дядо Наум, когото виждате на корицата, многократно сме разговаряли, че в Румъния Българската православна църква трябва да бъде представена от млад, енергичен, образован, морално чист свещеник. Смятам, че отец Кирил Синев е прекрасен пример за това. Много се радвам, че той пое този пост преди близо година и виждаме труда му от тази първа година”, заяви в началото на събитието посланикът на България в Румъния Радко Влайков.
По време на речта си към гостите на събитието той повдигна и въпроса за българска църва в Румъния.
“Това е въпрос, с който моите предшественици и колегите в Посолството дълги години се занимават, но на който ние намерихме, и аз получих благословията за това и от българската църква, и от румънския патриарх, един съвършено нов подход. Румънската църква в София, която миналата година отбеляза 100 години от своето съществуване, е построена върху имот, закупен от румънската държава. Тя е църква към Посолството на Румъния в София. Поставих въпроса и намерих подкрепа в държавното ръководство и в религиозните среди ние да използваме същия подход. Българката държава да закупи парцел и върху него да бъде изградена църква на Посолството на България в Букурещ”, обясни дипломатът. Той допълни, че е планирано към църквата да има и малък комплекс, който да бъде събирателно място на българите.
Пред група сънародници от Букурещ, Извоареле и други части на Румъния и в присъствието на директора на Дипломатическия институт към Външно министерство на България Таня Михайлова, отец Кирил Синев разказа какво го е вдъхновило да събере най-важните дати, отбелязани през 2023 г. със събития на Църковната общност, на Посолството на България, на БНУ "Йордан Йовков" и на организациите на българите в цяла Румъния.
“Това, което ме провокира, е нуждата да съхраним. Да съхраним това, което ние, цялата общност, преживяваме”, сподели Кирил Синев и благодари на богослова проф. Иван Желев за редакцията на книгата.
Като някои по-значими и емоционални събития той открои откриването на учебната година в Българското неделно училище “Йордан Йовков”, седмата международна среща на православната младеж, организирана от Румънската патриаршия, получаването на одеждата на света Петка в Яш.
В отговор на въпрос на БТА защо е кръстил годишника “Братска любов”, той каза:
“В даден момент, четейки книги за българите в Румъния на господин Лука Велчов, попаднах на информация, че в Букурещ е имало българско читалище “Братска любов”. Не е просъществувало дълго, но самото име много ми допадна. Още повече, че най-голямата Божия заповед е да обичаме Бога, а втората - да обичаме ближния като себе си. Говорейки за взаимоотношенията между ближните, между християните, в частност българо-румънските, мисля, че това е много подходящ призив, тази братска любов да бъде една пътеводна светлина на нашите взаимоотношения”.
По думите на отеца православната вяра е най-силната спойка, която сближава българи и румънци и сплотява двата народа.
В рамките на събитието публиката имаше възможност да разгледа и специално обособен кът с ценни предмети от личния архив на отец Кирил Синев, които включват отличия и нагръдни кръстове.
“Аз не приемам тези отличия като лично награждаване и заслуга - те са отличия за цялата българска общност”, каза протойерей Синев.
В отговор на въпроси от публиката той информира, че целта му е да разпространи годишника първо сред българите в Румъния, а след това в богословските среди в България - най-вече във Варна и София, където има живи енории. Свещеникът не изключи възможността да изпрати книгата и до библиотеки на българи в чужбина.
Той се надява със събраните средства от продажба на годишника да направи поредица и призова представителите на българската общност също да се включат в процеса, като събират и изпращат свои снимки, преживявания, текстове от важни събития през годината.
“Това е важен годишник, защото представлява мисионерски инструмент. Инструмент за мисия”, каза Кирил Синев.
На финала всички си направиха обща снимка за спомен и си обещаха това да бъде традиция на всяко събитие на българската общност в Румъния.
Представянето на годишника бе излъчвано и на живо в официалната фейсбук страница на Посолството на България в Румъния.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text