site.btaВъзможно е визите за косовските сърби да отпаднат през април, каза докладчикът на ЕП за визите
Докладчикът на Европейския парламент за визите Матяж Немец се надява, че ЕП ще приключи през април процедурата по премахване на визите за гражданите на Косово, които имат само паспорт от сръбските държавни органи, съобщи сръбската редакция на „Радио Свободна Европа“.
Немец предаде проектодоклад, който се отнася до решението за премахване на визите за косовските граждани със сръбски паспорти.
Гласуването на Службата за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи за премахване на визите е планирано за 8 април, за да може решението да се гласува на последното пленарно заседание за април от 22 до 25 април.
„Дневният ред, разбира се, е временен. Във всеки момент може да се промени, ако така реши мнозинството в ЕП. Целта на докладчик Немец е да приемем доклада на последното пленарно заседание през април“, написаха в отговор на „Радио Свободна Европа“ от офиса на Немец.
Процедурата по взимане на решението е идентична с процедурата за одобряване на визовата либерализация за гражданите на Косово с косовски паспорти. Освен от Европейския парламент, решението трябва да бъде одобрено и от Съвета на министрите на ЕС, а решението ще вземе квалифицирано мнозинство.
Безвизовият режим за гражданите на Косово влезе в сила на 1 януари 2024 г. Това решение обаче изключва гражданите, които притежават паспорти, издавани от Координационната администрация, която функционира в рамките на Министерството на вътрешните работи на Сърбия. Те са изключени и от визовата либерализация на гражданите на Сърбия, която влезе в сила през декември 2009 г.
С решението за премахването на визите за Косово, гражданите, притежаващи сръбски паспорти, останаха единствените на Западните Балкани, които не са включени в безвизовия режим за страните от ЕС.
През ноември 2023 г. Европейската комисия предложи да се задвижи процедура за визова либерализация, обхващаща и косовските граждани със сръбски паспорти. Косовското правителство се обяви против това решение, като посочи, че то е притеснително, ако не са проведени предварителни консултации.
Сърбия не признава независимостта на бившата си област Косово, която бе обявена през 2008 г. Прищина, пък не признава сръбските паспорти, издадени от Координационната администрация, защото я възприема като незаконна институция.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text