site.btaОБНОВЕНА Избраният за кмет на албанския град Химара Фреди Белери твърди, че процесът срещу него е „фалшив“
Избраният за кмет на южноалбанската община Химара Фреди Белери заяви, че процесът срещу него е „фалшив“, след като днес бе осъден на две години затвор за купуване на гласове, съобщи гръцкият вестник „Катимерини“.
„С фалшиво криминално досие, без доказателства, без свидетели, освен един, подкупен от полицията, с „назначен“ съдия, в стъклена клетка без комуникация с адвоката ми, албанският съд днес ме осъди на две години затвор“, каза Белери в изявление, цитирано от "Катимерини".
Етническият грък Фреди Белери беше арестуван за купуване на гласове на 12 май 2023 г. - два дни преди местните избори в Албания по обвинение, че е предложил 40 000 леки (390 долара тогава), за да купи осем гласа. Той спечели изборите от затвора, но му беше наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“ и не му бе позволено да положи клетва като кмет на Химара. Специалната прокуратура поиска присъда от две години и половина. Днес Белери бе осъден на две години затвор. Той има право да обжалва в 15-дневен срок.
„Престъплението е, че ние, жителите на Химара, искаме да управляваме земята на предците си. Моето престъпление е, че сънародниците ми ме избраха за кмет въпреки плановете на албанския премиер Еди Рама“, посочи Белери и заяви, че ще продължи борбата за „изчистване“ на името си.
Арестът на Белери предизвика напрежение в отношенията между Гърция и Албания. Гърция призова албанското правителство да спре делото, като предупреди, че то може да повлияе негативно на процеса по присъединяване на Албания към Европейския съюз, отбелязва Асошиейтед прес. Албания е страна кандидат за членство в ЕС.
Опонентът на Фреди Белери на изборите, който е част от управляващата Социалистическа партия, изпълнява към момента длъжността кмет на Химара.
Адвокатът на Белери – Гени Джазари, определи присъдата като „политическа“ и „поръчана от премиера“. Адвокатът заяви, че ще обжалва.
Критици в Атина твърдят, че в ситуацията са намесени и бизнес интереси, намеквайки, че правителството иска да запази контрол над разрешителните за строеж, издавани в Химара – популярна лятна дестинация с доходоносен пазар на недвижимите имоти. Затова Белери, който представлява гръцкото малцинство и албанската опозиция, е смятан за политическа заплаха – нещо, което Тирана отрича.
Около 0,9 процента от албанското население се идентифицират като етнически гърци, въпреки че този брой е оспорван от някои политици и представители на гражданското общество. Гърците са признати като официално малцинство в Албания, напомня „Юрактив".
Министерството на външните работи на Гърция посочи, че решението на съда „засилва вече изразените опасения относно обективността на (съдебния) процес“. Според министерството присъдата е „видимо диспропорционална спрямо предполагаемото престъпление“, предаде Асошиейтед прес.
"Селективното изпълнение на съдебните решения и предубедеността към тях не съответстват на принципите на правовата държава", посочи гръцкото външно министерство в изявление, цитирано от АП. "Гръцкото правителство ще следи отблизо делото и се надява да види справедливо и обективно решение на апелативния процес", се казва още в изявлението.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text