site.btaПървата партида втечнен природен газ пристигна на новия терминал в гръцкия град Александруполис
Първата пратка втечнен природен газ (LNG), с който ще се тества работата на терминала на Плаващото съоръжение за съхранение и регазификация (FSRU) в Александруполис, беше доставена в североизточния гръцки град днес от държавната газова корпорация ДЕПА Къмършъл (DEPA Commercial), предаде АНА-МПА.
DEPA заяви, че участието ѝ като акционер на FSRU е ускорило изпълнението на този значим енергиен проект, а сега тя действа като доставчик, осигурявайки първата доставка на втечнен природен газ. Проектът ще открие нови перспективи пред търговската дейност на DEPA на Балканите и в Югоизточна Европа, добави компанията.
"Особено горди сме, най-вече като гръцка компания, като доставчици, които днес доставиха заявената партида за FSRU в Александруполис", посочи главният изпълнителен директор Константинос Ксифарас, като допълни, че това е доказателство "за убеждението ни, че тази специфична енергийна инфраструктура е необходима част от мрежата за енергийна сигурност в Югоизточна Европа".
Изграждането на терминала за втечнен природен газ в Александруполис започна на 3 май 2022 г. Той ще се състои от плаваща инсталация за регазификация с капацитет за съхранение 155 000-170 000 куб. м и максимален капацитет за регазификация от 22,7 млн. куб. м на ден, както и от тръбопроводна система с обща дължина 28 км (24 км подводна и 4 км наземна). Годишният капацитет на терминала ще бъде 5,5 милиарда кубически метра природен газ. Цената на инвестицията в проекта се оценява на 370 млн. евро, информира ТАСС.
Терминалът в Александруполис е свързан с вече функциониращия газопровод IGB (Междусистемна връзка Гърция - България), който е свързан с Трансадриатическия газопровод и гръцката национална газова система. От октомври 2022 г. IGB ще пренася природен газ от Гърция до България, а оттам ще се транспортира до Унгария, Румъния, Северна Македония, Сърбия и Украйна. Общата дължина на IGB на българска територия е 140 км и е проектирана за 3 млрд. куб. м газ годишно с последващо разширение до 5,5 млрд. куб. м.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text