site.btaНачалникът на румънската отбрана: Не можем да сваляме атакуващи дронове, които биха влезли в Румъния, защото нямаме нужното законодателство
Румънската армия не може да сваля атакуващи военни дронове, които биха навлезли във въздушното й пространство, защото няма необходимото законодателство. Това каза началникът на Генералния щаб на отбраната на Румъния генерал Влад Георгица в интервю за радио “Свободна Европа”.
По думите му за целта е необходимо да бъдат актуализирани четири закона - за националната отбрана, за организацията и дейността на Министерството на националната отбрана, за режима на оръжията и боеприпасите и за начина на действие срещу въздухоплавателни средства, които използват въздушното пространство на Румъния без разрешение.
"Нужна е и нова законодателна инициатива, която ще ни позволи да действаме в мирно време", коментира генерал Влад Георгица.
Той обясни още, че в настоящото законодателство дронът е класифициран като безпилотен самолет и се отъждествява с въздухоплавателно средство, но това трябва се промени и да бъде приравен към категорията “боеприпаси с дистанционно управление”, така че да се даде възможност за този, който използва системата, да вземе решение в момента.
„Времето за действие е много кратко от момента, в който е преминал от въздушното пространство на Украйна във въздушното пространство на Румъния“, поясни генерал Влад Георгица. В интервю за “Свободна Европа” той каза още, че през миналата година военните са имали и друга пречка да свалят чужди дронове - липсата на средства за бойни системи.
„Имаше липса на средства. Едва сега беше подписан договорът с доставчик от Южна Корея”, заяви генералът.
С коментар по темата за “Свободна Европа” се включи и бившият министър на отбраната и настоящ заместник-председател на Комисията по отбрана в румънския парламент Михай Фифор. Той каза, че не е знаел, че армията няма законодателни инструменти да сваля чужди дронове, които незаконно навлизат в националното пространство.
„Не знаех и не е моя работа да знам“, каза Михай Фифор. Той твърди, че на срещата в Министерството на отбраната на 6 февруари, в която е участвал и в която са се дискутирали извънредни законодателни предложения, не е станало дума за закона за борба с въздушни средства.
“Всички закони за отбраната могат да бъдат обсъдени и гласувани по спешност”, уточни заместник-председателят на Комисията по отбрана.
Между август и декември миналата година най-малко четири дрона или части от безпилотни летателни апарати са паднали на територията на Румъния, припомнят румънските медии.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text