site.btaПосланиците на държавите от т. нар. Петорка призоваха Косово да преосмисли решението за изключване на сръбския динар като платежно средство
Посланиците в Прищина на държавите от т. нар. Петорка призоваха в съвместно изявление косовската Централна банка да преосмисли решението за изключване на сръбския динар като платежно средство в страната, съобщи сайтът КосСев. Посланиците са загрижени заради влиянието на решението върху сръбската общност.
„Посолствата на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ припомнят, че неотдавнашното решение на Централната банка на Косово за паричните трансакции, което цели да намали фалшификацията на банкноти, да защити финансовата стабилност и да повиши прозрачността на паричните потоци в Косово, все пак предизвиква загриженост, особено относно сръбската общност“, пише в съобщението.
Посочва се, че посланиците са особено загрижени за влиянието, което решението ще има върху училищата и болниците, както и върху ежедневието на голяма част от косовските сърби, които получават заплати и финансова подкрепа от Сърбия.
Посланиците се срещнаха тази седмица с косовския премиер Албин Курти, за да обсъдят въпроса и още тогава призоваха за отлагане на решението, за да има „достатъчно дълъг период на преход“.
Курти заяви след срещата, че всички „трябва да уважават конституцията и законите в страната, както и независимостта на Централната банка“ и подчерта, че еврото е единствената валута, с която могат да се изпълняват парични трансакции в страната.
На 27 декември Централната банка на Косово прие Наредба за паричните трансакции, според която единствената валута, която може да се използва в Косово за парични трансакции в системата за пари и плащане, е еврото, което означава, че от 1 февруари, когато наредбата влиза в сила, сръбският динар няма да може да се използва на територията на Косово.
Европейският съюз, САЩ и отделни европейски страни изразиха загриженост относно краткия срок за приспособяване към новата система.
Косово използва еврото от 2002 г., но жителите в косовските общини със сръбско мнозинство, особено на север, използват както сръбски динари, така и евро. Банки от Сърбия, които имат клонове в Косово, също работят в динари. В динари са и пенсиите, които Сърбия изплаща на косовски сърби, както и заплатите на служителите на институции, които все още са част от сръбската система в Косово, включително училища, болници и администрация. Динарите все още се използват и в хранителните магазини, магазините за дрехи, кафенетата и аптеките.
Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на бившата си област Косово.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text