site.btaШвеция е предприела 11 стъпки в борбата с тероризма, за да премахне възраженията на Турция срещу членството ѝ в НАТО
Швеция е предприела 11 конкретни мерки в борбата срещу терористичните организации на територията си, които са се оказали решаващи за промяната в позицията на Турция за членството на скандинавската страна в НАТО, това каза ръководителят на Комисията по външни работи в турския парламент Фуат Октай, цитиран от турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Вчера, след дебати, продължили повече от четири часа, Меджлисът одобри шведската кандидатурата.
Припомняйки ангажиментите, които Швеция и Финландия е трябвало да изпълнят в рамките на Тристранния меморандум от юни 2022 г., Октай е посочил конкретните стъпки, предприети от Стокхолм, за да удовлетвори турските искания. Сред тях е изменение в Конституцията, което дава възможност да бъдат налагани санкции за oказване на подкрепа на организации, считани от Турция за терористични. Измежду тях са Кюрдската работническа партия (ПКК) и т.нар. Фетхуллахистка терористична организация (ФЕТО). По този начин, за пръв участието в терористични организации ще се счита за престъпление в Швеция, посочва СиЕнЕн-Тюрк.
Друга значима стъпка, предприета от Стокхолм, е прекратяването на дейността на т.нар. Кюрдски червен полумесец, който е един от основните източници на финансиране на ПКК в страната, отбелязва телевизионният канал. Това е довело и до закриването на банковата сметка на тази организация в Швеция. Прецедент в историята на скандинавската страна стана и осъждането на член на ПКК по обвинение за финансиране на терористични организации и пране на пари, както и екстрадирането в Турция на друг осъден за членство в терористична групировка.
Така "Швеция вече не е удобно поле за действие на кръгове, свързани с ПКК и ФЕТО, както беше досега", е казал още Октай Фуат.
Швеция открито е показала подкрепата си за процеса за членство на Анкара в ЕС и е започнала работа за установяване на необходими промени, които трябва да бъдат извършени в шведското законодателство, за да бъдат предотвратени атаки срещу националните ценности на Турция, което също има огромен принос за одобрението на молбата й, посочва още Си Ен Ен Тюрк.
Турция, която е членка на НАТО, беше забавила ратифицирането на молбата на Швеция повече от година, обвинявайки Стокхолм, че е твърде снизходителен към групи, които Анкара смята за заплаха за своята сигурност, включително кюрдски бойци и членове на мрежата ФЕТО, която Анкара обвинява за неуспешния преврат през 2016 г.
Очаква се президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган да подпише одобрения от Меджлиса законопроект в идните дни.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text