site.btaВместо да даваме фалшиви надежди на гражданите, институциите да забързат издаването на паспорти с новото име на държавата, призова външният министър на Република Северна Македония
Вместо на гражданите на Северна Македония да се дава фалшива надежда, че срокът, в който трябва да бъдат издадени нови паспорти и документи за пътуване извън страната ще бъде удължен, институциите трябва да направят максимално възможното да бъдат сменени колкото се може повече документи, смята министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи.
На пресконференция днес той посочи, че срокът до който остават валидни паспортите и документите за пътуване извън страната със старото име на държавата е вписан и в Закона за изпълнение на конституционните промени и той е „не повече от 5 години от встъпването в сила на промените в Конституцията”, с които името на държавата, съгласно договора с Гърция бе променено на Република Северна Македония.
„Става въпрос за международен договор, който е ратифициран от парламентите на двете държави и е невъзможно решението за удължаване на срока, в който документите да бъдат подменени, да бъде решение на едно правителство”, смята Османи.
Той посочи, че в разговорите му с посланика на Гърция в Северна Македония са се договорили да бъдат в непрекъсната комуникация, а в правителството е създадена работна група, която да анализира "всички предизвикателства, които се появяват" и призова до 12 февруари институциите да направят всичко възможно да бъдат сменени повече паспорти и документи за пътуване извън страната, а „след 13 февруари да се мисли как да бъдат регулирани с гръцката страна останалите проблеми”.
Промяната на личните документи, в които съгласно договора с Гърция трябва да бъде вписано името на държавата като Република Северна Македония, създаде напрежение в страната особено в последните месеци. В МВР и на изнесените пунктове, в които да се подават заявления за издаване на нови документи им има огромни опашки, на които гражданите чакат с часове.
Предложението за удължаване на срока, в който документите да бъдат променени дойде от президента на страната Стево Пендаровски преди седмица. Според него с промяната на два закона срокът може да бъде удължен, а с гръцката страна да се разговаря, за да бъде уверена, че Северна Македония не бяга от ангажимента си и ще го изпълни.
Премиерът Димитър Ковачевски заяви, че правителството ще направи възможното, но Пендаровски трябва да разговаря с президента на Гърция по въпроса, на което президентът отговори чрез кабинета си, че договорът е подписан от министрите на външните работи и той може да помогне, но няма поет ангажимент в тази посока.
Междувременно от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ внесоха предложение в Конституционния съд на страната за оценка на конституционността на Закона за изменение и допълнение на Закона за документите за пътуване и Закона за изменение и допълнение на Закона за безопасност на движението по пътищата, а също така предложиха да спре прилагането на оспорените членове от законите, докато съдът се произнесе. Според Османи обаче това предложение не може да промени договора от Преспа и вместо фалшиви надежди за гражданите трябва да бъдат положени всички усилия да бъдат сменени всички документи.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text