site.btaБукурещките летища Отопени и Баняса съобщиха, че са готови за влизане в Шенгенското пространство
Румънската Национална компания на летищата в Букурещ (CNAB) съобщи, че двете летища, обслужващи столицата - Международното летище "Хенри Коанда" (Отопени) и Международното летище "Аурел Влайку" (Баняса), са подготвени за работа с два отделни потока от пътници - от Шенген и извън него, предаде новинарският сайт Зиаре.
Две трети от пасажерите пътуват към или от дестинации, намиращи се в Шенгенското пространство, така че с влизането на Румъния в зоната за свободно движение, тези пътници няма да преминават вече през гишетата за гранична проверка, отбелязва сайтът, цитирайки официални представители на CNAB.
"Двете летища, които обслужват столицата - Международното летище "Хенри Коанда" (Отопени) и Международното летище "Аурел Влайку" (Баняса), управлявани от Националната компания на летищата в Букурещ (CNAB), са подготвени за обработка на отделни потоци - Schengen/non-Schengen. CNAB взе своевременно всички необходими мерки, така че инфраструктурата да осигурява обработка без никакви несъответствия и в сътрудничество със съответните институции, по-специално Главния инспекторат на Граничната полиция", заяви компанията.
Представители на Национална компания на летищата в Букурещ отбелязват, че подготовката за новата система на работа е завършила още в края на 2022 г. и само неблагоприятното решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи през декември 2022 г. е отложилo влизането в експлоатация на тази система.
"Уточняваме, че голяма част от инфраструктурата на терминала на летище "Хенри Коанда" - става дума за пуснатата в експлоатация през 2011 г. и 2012 г. инфраструктура - беше проектирана да използва системата Schengen/non-Schengen и в изтеклия оттогава период Национална компания на летищата в Букурещ трябваше да полага особени усилия за обработката на трафик от пасажери, който през последните 11 години се удвои", отбелязва компанията.
Съветът на ЕС одобри в края на декември 2023 г. решение за прилагане на Шенгенското законодателство за въздушните и морските граници на Румъния и България от края на март 2024 г., напомня Зиаре.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text