site.btaКипър е лидер в ЕС по репатриране на мигранти, твърди вътрешният министър
Кипър е първата страна-членка на Европейския съюз, в която за период от една година репатрираните мигранти с отхвърлени молби за убежище са повече от общия брой на пристигналите, заяви днес вътрешният министър на островната държава в Източното Средиземноморие Константинос Йоану, цитиран от АП.
Йоану заяви, че от началото на годината досега са били репатрирани над 11 000 мигранти, което е над два пъти повече в сравнение със съответния брой през 2022 г. По този начин Кипър се нарежда на четвърто място по брой на репатрираните сред всички държави от ЕС.
Около две трети от мигрантите са се върнали доброволно.
Министърът на вътрешните работи обаче заяви, че споразумението, което лидерите на ЕС постигнаха вчера относно новите правила за контрол на миграцията, не отговаря на искането на Кипър за задължителна релокация на мигрантите от държавите на първа линия (подложени на най-голям натиск от увеличените миграционни потоци) към другите страни-членки на ЕС.
От друга страна той посочи, че сделката предвижда страните-членки на ЕС, които отказват да приемат мигранти от държава на първа линия, да плащат на тази държава по 20 000 евро за всеки мигрант.
Йоану отбеляза, че по-строгият подход на кипърското правителство към миграцията е дал резултат, като е превърнал островната държава в „по-малко привлекателна икономическа дестинация“ за мигранти, които не отговарят на условията за получаване на убежище или международна закрила.
През последните девет месеца общият брой на пристигащите мигранти е намалял наполовина в сравнение с миналата година, особено на тези, които преминават от признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКТР) към международно признатата Република Кипър, за да търсят убежище.
Според официални статистически данни молбите за убежище досега през тази година са 10 589 при 21 565 за цялата 2022 г.
Министърът обясни, че част от мерките, насочени към намаляване на броя на пристигащите мигранти, е съкращаването на времето, необходимо за разглеждане на заявленията за убежище, до максимум три месеца. Преди този етап е отнемал години проверки от различни инстанции. Кандидатите, които не успяват да се справят с навременното подаване на документацията, губят помощи и право на работа.
Кипър постигна успех и в информационната си кампания, насочена към държавите от Субсахарска Африка. Положителен резултат дадоха и призивите към Турция да проверява по-добре пътниците на своите летища, които потеглят към отцепилата се Севернокипърска турска република (СКТР).
Въпреки че общият брой на прииждащите мигранти значително е намалял, идващите по море тази година са се увеличили почти четири пъти – от 937 през 2022 г. на 3 889 през 2023 г. Почти всички мигранти, които пристигат по море, са сирийци.
Йоану припомни, че Кипър все още се опитва да накара колегите си от ЕС да преразгледат статута на части от Сирия като безопасни зони, за да може поне някакъв брой от сирийските мигранти да бъдат репатрирани там.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text