site.btaТрансперънси интернешънъл: Сръбските държавни органи трябва да разследват дали е имало злоупотреби на изборите
Международната организация Трансперънси интернешънъл (Transparency International) посочи днес, че държавните органи в Сърбия трябва да установят без отлагане дали управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП) е злоупотребила с публичните институции и ресурси и дали е организирала купуване на гласове, за да спечели на предсрочните парламентарни и местни избори тази неделя, предаде белградската агенция Бета.
След проведените тази неделя предсрочни парламентарни и местни избори в Сърбия коалицията около СПП на президента Александър Вучич поведе на парламентарните избори. Опозицията обвини властите в изборни измами, особено в Белград. Международните наблюдатели заявиха, че предизборната кампания е била доминирана от Вучич, въпреки че той не е кандидат, което, наред с нечестната конкуренция, пристрастното медийно отразяване и други нередности, е допринесло за неравностойни изборни условия. Опозиционната проевропейска коалиция "Сърбия срещу насилието" организира протести с искане за анулиране на изборите на всички нива.
Трансперънси интернешънъл посочи в съобщение, че местният клон на организацията, прокуратурата в Белград и сръбската агенция за предотвратяване на корупцията трябва да реагират спешно на съмненията в нередности, „за които са публикувани доказателства и преди, и в деня на изборите, тъй като са пропуснали да го направят по-рано“.
„Ако (прокуратурата и агенцията) не го направят, доверието на гражданите в институциите ще се подрие допълнително и изборната процедура и легитимността на резултатите ще бъдат поставени под въпрос“, отбелязва президентът на организацията Франсоа Валериан.
Програмният директор на клона на Трансперънси интернешънъл в Сърбия Неманя Ненадич посочи, че водещите партии са се представили на тези избори с „официална кампания“, въпреки липсата на правила, които „по смислен начин да определят какво могат да правят партиите в периода преди изборите“.
„В кампанията доминираше президентът на Сърбия, като при официалните му участия не беше ясно дали излиза в ролята си на президент или като носител на изборната листа, въпреки че според закона той е задължен недвусмислено да изясни това“, отбеляза още Ненадич.
Той заключи, че липсата на адекватна реакция от страна на сръбската агенция за предотвратяване на корупцията е най-притеснителна.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text