site.btaАА: Атина постигна „пробив“ в усилията за съживяване на връзките между Турция и Гърция, коментират експерти
Разговорите между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Атина миналата седмица поставиха основата за значителен напредък в усилията за подобряване на отношенията между съседите, според гръцки и турски експерти. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Костас Ифантис, професор по международни отношения в Университета „Пантейон“ в Атина, каза, че последните разговори са постигнали значителен „пробив“ „след дълъг период на напрежение и недоверие“.
Подчертавайки важността на Атинската декларация за приятелски отношения и добросъседство, която двете страни подписаха по време на срещата миналия четвъртък, Инфантис каза, че документът има „символично, дипломатическо и политическо значение“.
„Така че това е платформа и след това можем да преминем към втората част“ на потенциално сближаване и съществен диалог за справяне с „истинските проблеми“ между страните, каза Ифантис пред Анадолската агенция на наскоро проведения Световен форум на турската радиотелевизионна компания ТРТ в Истанбул.
Според Зухал Мерт Узунер, доцент по политически науки и международни отношения в истанбулския Университет „Мармара“, най-важният въпрос между двете страни е въпросът за Кипър, затънал в десетилетен спор въпреки дипломатическите усилия за постигане на цялостно уреждане.
Узунер определи въпроса като „много отровен“ още от появата му през ХХ век и каза, че Анкара и Атина сега са постигнали „един вид консенсус“ да замразят този спор в двустранните отношения.
Отправяйки широк поглед върху подобряването на връзките, Узунер подчерта необходимостта да се вземе предвид регионалната динамика за постигане на нормализация.
„Очевидно е, че има някакъв напредък“, отбеляза тя, посочвайки декларацията, която според нея може да послужи като основа за постигане на доверие, върху което да се изградят по-нататък двустранните отношения.
Стратегическите „срещи на високо ниво и проучвателните разговори“ също ще бъдат решаващи механизми за „взаимно разбиране на гледната точка на другата страна“, каза тя, добавяйки, че посещението на Ердоган в Гърция създаде добър импулс за напредък.
„Много критично за бъдещето на Гърция“
Относно това, което Атина се надява да постигне от затоплянето на връзките, Ифантис подчерта, че след десетилетие на „финансов срив и криза“ приоритетите на Гърция са във вътрешно възстановяване на устойчивостта, реформиране на държавата, преминаване към устойчивост и справяне с други „огромни“ икономически предизвикателства.
„Така че добрите отношения, нормалните мирни отношения с Турция са от съществено значение, за да насочим енергията както на обществото, така и на правителството към вътрешния дневен ред“, обясни той, добавяйки, че това би било „много критично за бъдещето на Гърция."
От друга страна, предишните „напрежения и кризи” в отношенията между Турция и Гърция дадоха ценен урок, че в конфронтацията помежду им „не може да има победител”, смята Ифантис.
„И двете страни ще пострадат. И двете страни ще загубят. Така че е крайно време да положим по-устойчиви усилия, за да се срещнем и да постигнем компромис“, каза той, добавяйки, че макар да има още много път за извървяване, последните събития са решаваща „първа стъпка“.
Узунер също използва предпазлив тон, подчертавайки, че няма да е лесно „да се реши всичко чрез дипломация за кратък период от време“.
„Но от друга страна, виждаме, че тази среща донесе някаква промяна в общественото мнение и от двете страни, защото след толкова много години на криза общественото мнение и в двете страни беше доста напрегнато“, каза тя.
Гръцкият премиер „решен да продължи напред"
Ифантис също така отбеляза, че на лидерско ниво министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис е в добра позиция да предприеме по-нататъшни стъпки спрямо Турция.
„Правителството е силно, опозицията е слаба“, каза гръцкият професор, като предположи, че противопоставяне на турско-гръцкото сближаване може да дойде от управляващата партия, по-специално от нейните „крайни елементи“.
Същевременно част от опозицията ще бъде много подкрепяща, каза той, добавяйки, че мнозинството от гръцкото общество също ще бъде за сближаване.
Ако се върви към напредък „бавно и внимателно, без напрежение и можем да изградим доверие, мисля, че Мицотакис е решен да продължи напред“, каза Инфантис.
„Едно по-добре от нула“
Що се отнася до перспективите в бъдеще, Ифантис първоначално изрази предпочитание за „спокойствие“ и изрази стремеж към „подобряване на отношенията в търговията, културата и икономиката“.
„Въпреки че сме съседи, не сме ангажирани толкова, колкото трябва“, каза той, подчертавайки необходимостта от насърчаване на икономическите, търговските, туристическите и културните връзки.
Той призна, че както в Гърция, така и в Турция преобладава типа мислене, което очаква евентуална „измама“ от другата страна.
„Трябва да бъдем много внимателни“, предупреди той.
За Узунер фокусът в настоящия момент трябва да бъде върху постепенния напредък.
„Трябва да мислим, че едно е по-добре от нула“, каза тя, предлагайки да започнем с „по-меки въпроси“ като „икономиката и туризма“, а не с по-големите геополитически спорове относно въпроси като морското делимитиране в Егейско море или Кипър.
Застъпвайки се за позитивен подход, Узунер призова за подкрепа на процеса и за предпазливост към евентуални „предсказания“.
Въпреки общите предизвикателства, пред които са изправени двете нации, това е „възможност в криза“, каза тя.
„Общите точки за действие“ включват влошаването на околната среда, зелената сделка и митническия съюз между Европа и Турция, добави тя.
Що се отнася до регионалната стабилност, Ифантис отбеляза, че пробивът в гръцко-турските отношения „със сигурност“ ще бъде от голяма полза за Източното Средиземноморие.
Той препоръча на страните да се концентрират върху изпълними действия, като каза, че трябва да се „придържаме към това, което можем да направим“, без да изпадаме в „големи очаквания“.
Узунер обърна внимание на предизвикателствата в региона, особено тези, свързани с трети страни в отношенията между Гърция и Турция като САЩ и ЕС.
Що се отнася до основните икономически въпроси, тя отбеляза значението на подновяването на митническия съюз и подчерта необходимостта от „напредък от гледна точка на Европа“, включително по отношенията с администрацията на кипърските гърци на Южен Кипър като страна-членка на ЕС.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text