site.btaКомпанията ОМВ Петром съобщи за съществен напредък по проекта "Нептун Дийп" за добив на газ в румънските води на Черно море
Компанията ОМВ Петром (OMV Petrom), най-големият производител на въглеводороди в Румъния и оператор на дълбоководния периметър "Нептун Дийп" ("Neptun Deep") в Черно море, съобщи днес, че е подписан договор за полупотопяемата сондажна платформа и съгласно настоящия график се очаква сондирането да започне през 2025 г., съобщава в. "Гъндул".
Компанията съобщи, че е подписала споразумение на приблизителна стойност 325 млн. евро за полупотопяемата сондажна платформа Transocean Barents за минимален период от година и половина. Освен това е подписан договор на стойност приблизително 140 млн. евро с Halliburton Румъния за интегрирани сондажни услуги. Това е в допълнение към обявения по-рано договор за 1,6 млрд. евро със Saipem за офшорни съоръжения, както и други по-малки договори.
"С възлагането на договорите за сондажната платформа и интегрираните услуги за сондиране ОМВ Петром си осигури над 80% от договорите за изпълнение, необходими за реализацията на проекта "Нептун Дийп". Работим с реномирани международни изпълнители и доставчици, които притежават уменията и опита за осъществяване на този сложен проект. Разчитаме и на експертния опит на нашите местни доставчици, които познават специфичната румънска среда, за да постигнем възможно най-добрите резултати за проекта "Нептун Дийп". Най-важната ни цел е да започнем добив през 2027 г. по безопасен начин и в рамките на бюджета заедно с нашия партньор Ромгаз (Romgaz) и да подкрепим Румъния в прехода към превръщането й в най-големия производител на природен газ в ЕС", заяви Кристина Вершер, главен изпълнителен директор на ОМВ Петром.
ОМВ Петром е оператор на проекта "Нептун Дийп" от август 2022 г. и е равноправен партньор с Ромгаз, румънският производител, който пое дела на американците от ЕксънМобил (ExxonMobil), които се оттеглиха от проекта, напомня изданието.
Компаниите ОМВ Петром и Ромгаз взеха окончателно инвестиционно решение за развитието на проекта "Нептун Дийп" в Черно море на 21 юни, според съобщение, публикувано на Букурещката фондова борса. Първият добив на природен газ е планиран за 2027 г., след като общата инвестиция за развитието на проекта достигне 4 млрд. евро.
Дълбоководният периметър "Нептун Дийп" в Черно море обхваща площ от 7500 квадратни километра и се намира на около 160 километра от брега във води с дълбочина между 100 и 1000 метра. Залежите в него се оценяват на приблизително 100 милиарда кубически метра природен газ.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text