site.btaПървата българска археологическа изложба "Сребърна Тракия" бе открита в Археологическия музей в Скопие
В Археологическия музей на Република Северна Македония в Скопие беше открита изложбата „Сребърна Тракия“, която е първото цялостно представяне на тракийската култура в страната.
Изложбата е организирана от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките и съдържа над 1700 експоната от 18 музея в България, на различни предмети, изработени от сребро, и представлява най-комплексното представяне на находките от времето на тракийските царе.
Значителна стъпка напред във вече установеното сътрудничество между България и Република Северна Македония за запазване на културното наследство, което е и европейска ценност, нарече откриването на изложбата председателят на парламента на Северна Македония Талат Джафери, който посочи, че „подобни събития са най-добрият начин за създаване на истински цивилизовани отношения не само в региона”.
„Във време на тъжни и мрачни новини, това е светъл лъч във всекидневието на гражданите, нека това бъде още едно събитие на вяра и надежда за по-доброто бъдеще”, посочи Джафери при официалното откриване на изложбата.
Тези прекрасни експонати свидетелстват за богатата история по нашите земи и огромните усилия на археолозите и музейните работници в двете държави. Това е първата подобна изложба в Северна Македония. България подкрепя европейската перспектива на Северна Македония и тези културни празници са път, в който вакуумът на нашите политически отношения се запълва със светлина и култура, а не с други фактори, които искат да ни отклонят от пътя на нашето добросъседство и сътрудничество, посочи председателят на българския парламент Росен Желязков по време на откриването.
Министърът на културата на България Кръстю Кръстев припомни, че година след подписването на споразумение за съвместна дейност между Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките и Археологическия музей в Скопие и първата българска археологическа изложба в Северна Македония вече е факт.
Изложбата е прекрасно доказателство, че изпълняваме идеите си и имаме обща воля за това. Материалното културно наследство играе значима роля в опазването и насърчаването на европейската култура и изкуство. Убеден съм, че експозицията със сребърните тракийски съкровища ще затвърди важната роля на историята и изкуството, оставяйки ярка следа в културната карта на Балканите и Европа, посочи българският министър на културата.
Не трябва да отлагаме нещата, които искаме и можем да направим заедно, защото времето не чака. Днес отбелязваме пореден етап от това, което може да ни събира заедно. Изложбата е проект и за самите нас- екипите от музеите от двете държави, за да покажем, че можем и трябва да работим заедно, каза директорът на Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките доц. Христо Попов.
За Славица Бабамова, директор на музея-домакин, проектът е постигнал своята цел, защото тракийската култура ще продължи сътрудничеството между Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките и Археологическия музей в Северна Македония.
Министърът на културата на Северна Македония Бисера Костадиновска-Стойчевска също изрази благодарност за високото ниво на сътрудничество между двата музея.
„Историята не се събужда по необходимост, но се учи, за да събужда нас. Всяко историческо време има своите светли и тъмни страни. Траките се считат за войнствени племена, но тази тяхна тъмна страна, днес е затъмнена от блясъка на уникалната обработка и изработка на тракийското сребро, високо ниво на естетика в тъмни времена. Сребърна Тракия е тук, пред нас”, посочи Стойчевска.
Сред най-интересните експонати в "Сребърна Тракия" са тези от тракийския некропол край Дуванлии, които днес се намират в Регионалния археологически музей в Пловдив и в Националния археологическия институт с музей - БАН в София, някои от важните експонати, които се съхраняват в музея в Казанлък, части от Рогозенското съкровище, съхранявани в Националния исторически музей и в музея във Враца, съкровищата от Летница и Луковит, които са експонирани в Националния исторически музей и в Националния археологически институт с музей - БАН. Има и непознати или не много познати на широката публика експонати, тъй като са открити сравнително скоро, като комплекта от Далакова могила при с. Тополчани, който се съхранява в Регионалния исторически музей в Сливен, златната маска от местността Светицата до град Шипка. Изложбата „Сребърна Тракия” ще бъде на разположение на жителите и гостите на Скопие до 7 април 2024 г.
/ВН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text