site.btaИталианско-албанското споразумение за мигрантите се разглежда от ЕК и днес ще бъде подложено на гласуване в италианския парламент
Европейската комисия разглежда внимателно италианско-албанското споразумение за управление на миграционните потоци, като вече в продължение на седмица анализира документа, съобщава Евронюз Албания.
Говорителят на ЕК за вътрешните работи Анита Хипер заяви, че не може да даде подробности преди разглеждането на документа да е приключило, но подчерта, че ЕК поддържа контакт с италианското правителство по въпроса.
Италианското и албанското правителство постигнаха споразумение за изграждане на два центъра за мигранти на територията на Албания. Те ще имат капацитет 3000 души и ще служат за настаняване на спасените от италианската брегова охрана мигранти до обработване на молбите им или евентуално връщане. Това няма да важи за непълнолетни, бременни жени и хора с ограничени двигателни способности, спасени от италианските власти в Средиземно море.
Настаняването на мигрантите в страни извън ЕС, докато бъдат разгледани молбите им за убежище, е възможност, за която Италия проправи път и други страни биха могли да последват примера ѝ, отбелязва Евронюз Албания.
Независимо от разполагането на мигрантите на албанска територия, центровете за мигранти ще функционират съгласно италианското законодателство – нещо, което според медията би могло да представлява нарушение на законите на ЕС.
Споразумението между Италия и Албания предизвика дебати както в Италия, така и в Албания, а премиерите на двете страни Джорджа Мелони и Еди Рама го защитиха, като подчертаха, че то е в съответствие с международните конвенции, предаде Албанското радио и телевизия.
Медията допълни, че днес италианският премиер ще представи детайли от подписаното споразумение в италианския парламент, след което то ще бъде подложено на гласуване.
Лидерът на италианската опозиционна Демократическа партия Ели Шлайн заяви, че изобщо не може да се говори за договор между Италия и Албания, тъй като всеки договор преминава през дебати в италианския парламент. Тя допълни, че споразумението изтласква мигрантите в трета страна, с което нарушава италианската конституция. Това според Шлайн е вероятната причина, поради която правителството на Мелони не го е подложило на дебати в парламента.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви в събота, че Албания скоро ще бъде член на ЕС и по тази причина страните от евросъюза могат да си сътрудничат и с нея, за да се справят с нелегалната миграция.
Споразумението между Италия и Албания трябва да бъде гласувано от парламентите и на двете страни, отбелязва още Албанското радио и телевизия.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text