site.btaБеглец от правосъдие в Румъния се обръща към Европейския съд за правата на човека, за да избегне екстрадиция от Италия
Беглец от правосъдие в Румъния се е обърнал към Европейския съд по правата на човека в опит да избегне екстрадиция от Италия за изтърпяване на присъда затвор за търговия с влияние, съобщават румънските медии.
Бившият председател на Окръжния съвет на Нямц (Североизточна Румъния) Йонел Арсене (от Социалдемократическата партия) е осъден на шест години и осем месеца затвор за търговия с влияние. Решението на Апелативния съд на град Брашов е окончателно, като всъщност е намалило първоначалната му присъда от осем години и четири месеца затвор, припомня Диджи 24. Йонел Арсене не бе открит на постоянния си адрес, за да бъде отведен за изтърпяване на наказанието и бе обявен за издирване. На 27 март той бе задържан в град Бари, Италия, където се предал на властите, припомня телевизията.
На 4 ноември Върховният касационен съд на Италия е решил Йонел Арсене да бъде предаден на Румъния, посочва агенция Аджерпрес.
Италианските адвокати на Арсене обаче са сезирали Европейския съд по правата на човека, като твърдят, че в Румъния той ще бъде подложен на нехуманно отношение. Наред с това адвокатите твърдят, че Йонел Арсене страда от „тежко депресивно разстройство“ и че съществува „много голям риск“ да се самоубие, ако бъде отведен в Румъния и изпратен в затвора, съобщи Аджерпрес, като се позова на министъра на правосъдието Алина Горгиу. Тя уточни, че министерството на правосъдието и Националната администрация на затворите са представили на италианските власти документи, които удостоверяват европейските стандарти в затворите в Румъния.
В резултат на жалбата на италианските адвокати на Арсене се очаква също италиански съд да се произнесе относно психическото състояние на осъдения.
Много политици и бизнесмени, осъдени за корупция в Румъния, избягаха в Италия, за да избегнат изтърпяване на присъда в родината. В „семейството“ на румънските бегълци от правосъдието са Алина Бика (бивша шефка на Дирекцията за разследване на престъпленията на организираната престъпност и тероризма, осъдена окончателно на четири години затвор за фаворизиране на конкретен бизнесмен), Драгош Съвулеску (бивш акционер на футболен клуб „Динамо“, осъден за незаконно връщане на земи в Констанца и Мамая), Даниел Драгомир (бивш офицер от румънското разузнаване, осъден на 3 години и 10 месеца за търговия с влияние, пране на пари и фалшификация), Дариус Вълков (бивш министър на финансите, осъден на шест години затвор за търговия с влияние и пране на пари), Марио Йоргулеску (син на президента на Румънския футболен съюз Джино Йоргулеску, осъден на 13 години и осем месеца затвор за убийство и шофиране под въздействие на алкохол и наркотици (кокаин).
Адвокат Веронел Ръдулеску обясни пред в. „Адевърул“ неотдавна, че условията за изтърпяване на наказания в Италия са по-благоприятни в сравнение с Румъния. Така например присъди до четири години затвор могат да бъдат изтърпявани в домашни условия. Бившият министър на правосъдието Ана Бирчал също потвърди, че законодателството в Италия позволява тази опция. Според Бирчал при присъди над четири години затвор, в Италия осъденият може да поиска да изтърпи наказанието там, като тогава излежава четири години от присъдата, а останалите – под домашен арест или на свобода.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text