site.btaПредседателят на парламента на Северна Македония даде срок на политическите партии до края на годината да се разберат кога да бъдат изборите през 2024 г.
Председателят на парламента на Северна Македония Талат Джафери даде срок на парламентарно представените партии в Северна Македония до края на годината да определят датите на предстоящите през 2024 г. избори.
„Не мога да се ръководя от това дали партиите ще имат консенсус или не. Имам задължения в законовите срокове да насроча изборите и да осигуря минимум 70, максимум 90 дни от насрочването до провеждането на парламентарните избори”, посочи Джафери, по време на посещението си в основно училище „Форино”.
През следващата година в Северна Македония трябва да се проведат президентски и парламентарни избори, а основните политически партии в страната са на различно мнение за това дали те да се проведат заедно или поотделно. Президентските избори би трябвало да са през пролетта на 2024 г., така че новият президент да встъпи в длъжност не по-късно от 12 май, а парламентарните избори трябва да се проведат до юли. В резултат от Пържинския договор от 2015 г. преди провеждането на парламентарните избори в страната трябва да бъде гласувано т.нар. техническо правителство, което управлява страната 100 дни преди изборите. Според споразумение от 2020 г. между тогавашния председател на СДСМ Зоран Заев и председателя на ДСИ Али Ахмети премиер на това правителство трябва да бъде представител на албанската общност в Северна Македония.
Това условие може да отпадне, ако ВМРО-ДПМНЕ гласува промените в конституцията, защото веднага след това ще бъдат насрочени избори, обявиха нееднократно представители на управляващите в Скопие. Председателят на най-голямата опозиционна партия Християн Мицкоски обаче категорично се противопоставя на промените в конституцията, които не могат да бъдат гласувани в парламента на страната без гласове от опозицията.
Мицкоски настоява и за сливане на втория тур на президентските избори с парламентарните с аргумента да се пестят средства, а представителите на управляващата коалиция смятат, че изборите трябва да се проведат отделно. Според изчисленията единствената възможна дата за провеждане на избори две в едно, без да бъдат нарушени законовите изисквания, е 5 май - Великден, така че настояващите за такъв тип избори предлагат те да се случат в делничен ден, на 8 май.
Междувременно работната група за промяна на изборното законодателство прие препоръките на ОССЕ за финансирането на политическите партии, защитата на избирателните права и медийното участие, а според председателя на работната група Александър Новаковски парламентът има достатъчно време да приеме нов избирателен кодекс въпреки неясните дати за провеждане на изборите.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text