site.btaСпоред ВМРО-ДПМНЕ докладът на ЕК за Северна Македония е отражение на реалността, а заради правителството страната е все по-далеч от ЕС
Докладът на ЕК показва и потвърждава, че вместо да осъществява реформи, правителството на Северна Македония има "грешни стратегически цели", смятат от ВМРО-ДПМНЕ.
В изявление на сайта на опозиционната партия говорителят на ВМРО-ДПМНЕ Мария Митева заявява, че „вместо правова държава (в страната е налице) произвол, вместо силни реформи - изостанали институции, вместо напредък – поражения”.
„Властта на СДСМ и ДСИ е разкрита, проблемът защо (Северна) Македония не започва преговори не е във вредните договори или промяната на конституцията под нечий диктат, а защото държавата не е подредена, не е реално реформирана и защото вместо закон и право, владее правителство, затънало в престъпност и корупция”, заявява Митева.
По думите й докладът на ЕК за Северна Македония за 2023 г. е доказателство, че твърденията на управляващите СДСМ и ДСИ, че са фокусирани върху европейския дневен ред, са неверни, а докладът е отражение „на тъжната действителност, на състоянието на стагнация и в известна степен изостаналост”, в която се намира страната.
От отделните части в доклада Митева извежда основните, според опозиционната партия, критики от страна на ЕК - липса на правилно планиране, прекомерно използване на бързи процедури при приемане на закони в парламента, включително неподходящо използване на „европейското знаме”(бърза процедура), препоръката властите да се въздържат от приемане на ad hoc мерки, които не са в съответствие с европейското правo и стандарти, ограничен напредък в реформата на публичната администрация, липса на напредък в укрепването на независимостта на съдебната система и подобряването на правната рамка за защита на основните права.
„Обърнете внимание, през отчетния период, от миналата година до днес, няма напредък в областта на съдебната система. Съдебният съвет трябва да се стреми да защитава почтеността и независимостта на съдиите и институциите и да се противопоставя на всяко външно влияние. Противоречивото уволнение на председателя на Съдебния съвет породи опасения за неправомерно политическо влияние. Приемането на новата стратегия за реформи в съдебната система се забави. Това е съдебна система, която остава най-голямата рана на обществото и техен (на управляващите) инструмент за политика, вместо за правосъдие”, посочва Митева.
По думите й, най-важната част от раздела в доклада, свързан с икономическите критерии са обществените поръчки, където се отбелязва, че властите трябва да въведат по-ефективни антикорупционни мерки през целия цикъл на обществените поръчки, а „най-скандалният договор, който ще остави трайни икономически последици за (Северна) Македония, е отбелязан ясно и точно, че директното възлагане на поръчката за изграждането на Коридори 8 и 10-Д е повод за безпокойство, защото освобождава проекта от прилагане на закона за обществените поръчки”, което според Митева е доказателство за злоупотреби с обществени поръчки.
„Днес няма да чуете правителството да говори за доклада, няма да чуете Ковачевски, Груби, Маричич, Османи и останалите да наричат себе си "европейския фронт", защото докладът разкрива липсата им на ангажимент за систематично прилагане на препоръките”, заявява Митева.
По-рано днес министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи посочи, че „политическата поляризацията и блокирането на работата на парламента, което блокира и реформаторските процеси, е най-съществената от посочените в доклада слабости”.
Докладът на ЕК за напредъка на Северна Македония ще бъде представен утре в Скопие от ръководителя на делегацията на ЕС в Скопие Дейвид Гиър и вицепремиерът по европейските въпроси Боян Маричич.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text