site.btaНесигурността ще окаже натиск върху световната икономика, заяви президентът на Световната банка


Търговската война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп, и наложените от него мита водят до все по-голяма несигурност, което ще доведе до "забавяне на растежа в сравнение с това, което беше преди няколко месеца". Това заяви днес президентът на Световната банка (СБ) Аджай Банга, цитиран от Франс прес.
На онлайн пресконференция преди пролетните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка Аджай Банга каза, че "несигурността и нестабилността несъмнено ще допринесат за по-предпазлива икономическа среда и бизнес климат".
"Когато се случи нещо подобно, се стига до намаляване на растежа в световен мащаб", добави той.
МВФ и СБ трябва да публикуват актуализираните си прогнози за растежа на световната икономика през идната седмица, но остават редица неизвестни относно способността на двете институции да отчетат в пълна степен потенциалното въздействие на американските мита върху растежа, тъй като амплитудата на тези тарифи непрекъснато се преразглежда от Белия дом.
Подобно забавяне на икономиката би могло да увеличи фискалната нестабилност в редица страни с нововъзникващи пазари и страни с ниски доходи, много от които все още се борят с финансовите последици от пандемията.
Аджай Банга призова развиващите се страни да намалят митата и да либерализират търговията, като отбеляза, че много от тях поддържат високи мита и намаляването им може да компенсира риска от реципрочни тарифи, предаде Ройтерс.
Забавянето на световната икономика ще доведе до спад в търсенето на суровини, което "ще окаже тежест върху финансите" на страните производителки, предупреди президентът на СБ.
"Ще видим как ще се адаптираме към тази ситуация през идните седмици, в зависимост от това как тази несигурност ще се отрази на растежа", подчерта той.
На въпрос за въздействието на евентуалното замразяване на финансирането от САЩ, Аджай Банга посочи, че като цяло на водещата световна икономика се падат "17 на сто от капитала на нашите институции, което е малко под 5 милиарда долара през последните няколко години".
Единственото изключение е Международната асоциация за развитие (IDA), един от филиалите на Групата на Световната банка, който работи само с дарения от спонсори.
През декември миналата година основните дарители, включително САЩ, обещаха да предоставят 100 милиарда долара за три години за Международната асоциация за развитие.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина