site.btaГаранции за достоен труд в Германия ще има чрез разширяване на сътрудничеството с консултантски центрове, съобщиха от Инспекцията по труда


По-добра защита и гаранции за достоен труд на българските работници в Германия ще бъдат осигурени с Анекс за разширяване на сътрудничеството с мрежата на всички консултантски центрове в Германия, съобщиха от пресцентъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). Документът е бил подписан днес. Центровете са обединени в Мрежа от консултантски центрове „Миграция и достоен труд“ - Arbeit und Leben Counseling Networк Decent Work.
С разширяването на сътрудничеството, консултантските центрове ще предоставят на ИА ГИТ контакти в много германски региони, където работят служители с български език. За провинции, където няма офис на мрежата, отново ще се подава информация към инспекторите по труда, за да се отправи запитване към друга сродна партньорска организация в случай на нарушени трудови права на български работници.
Успешната съвместна дейност по вече подписаното Споразумение се базира както на индивидуални консултации, така и на превантивни информационни дейности в подкрепа на български граждани, полагащи или полагали труд на територията на Германия, посочиха от Инспекцията по труда. И уточниха, че по този повод от германска страна е било отправено предложение за сключване на Анекс.
Анексът бе подписан по време на информационен семинар в Берлин, организиран от Европейския орган по труда (ЕОТ) в сътрудничество с консултативната мрежа Arbeit und Leben Counseling Network Decent Work и Федералното министерство на труда и социалните въпроси на Германия. В семинара участваха представител на ИА ГИТ, експерти от Националния осигурителен институт (НОИ) и Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ).
Събитието бе насочено към българоговорещите съветници от мрежата немски консултативни центрове „Миграция и достоен труд“ с цел укрепване на техния експертен опит при работа по случаи с български мобилни работници.
По време на семинара започна създаването на документ, който съдържа информация, сравняваща основните положения в българското и немското трудово законодателство и се проведе дискусия с българоговорещите съветници с цел идентифициране на най-честите проблеми, по които работниците се обръщат към тях, посочиха от ГИТ.
През декември на 2023г. ИА ГИТ подписа споразумение за сътрудничество с немската организация Arbeit und Leben, която предлага безплатни консултации по трудово право. С него се цели защита на правата на българските мобилни работници за времето, в което полагат труд в Германия.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text