site.btaБиляна Стафура от ансамбъл „Отец Паисий” в Питсбърг: Вълнуваме се за турнето ни в България по случай нашата 70-годишнина


Българският танцов ансамбъл „Отец Паисий” към Българо-македонския национален, образователен и културен център (BMNECC) в Питсбърг, Пенсилвания, ще отбележи своята 70-та годишнина с турне в България през юни 2025 година.
Турнето ще бъде само една седмица – от 16 до 22 юни, но ще включи няколко културни и образователни дейности, както и няколко концерта, съобщи в интервю за БТА артистичният директор на ансамбъла Биляна Стафура.
Първият концерт – „Завръщане”, ще се състои в родния на Стафура град Благоевград. Той е планиран за 17 юни 2025 г. в зала „Пейо Яворов“ от 19:00 часа.
„Ще представим традиционни и съвременни произведения, като сме поканили гостуващи местни ансамбли, в които аз самата съм танцувала като дете: „Пиринче“, „Пиринска Китка“ и „Вихрен“, обяви Биляна Стафура.
В София ще има съвместен концерт „Душата на българите” със студентския ансамбъл „Зорница“ и Ансамбъла за народни песни и танци „Славей“. Той е планиран за 19 юни в Културен център „Искър”. Концертът ще започне в 19:00 часа и ще включва „палитра песни, танци и авторски произведения“.
Последният съвместен концерт ще бъде с групата на Обединената общинска школа по изкуствата в Несебър – в Летния театър в Несебър на 21 юни вечерта.
„Вълнуваме се изключително и силно се подготвяме за турнето ни в България по случай 70-годишнината ни“, коментира пред БТА Стафура.
„Запомнящите“ се събития за ансамбъла
Тя разказа и за някои от най-големите и запомнящи се събития, в които е участвала формацията „Отец Паисий”: „Ансамбълът има дълга история и всяка генерация отбелязва своите големи и важни събития. Мога да кажа, че тук, в Питсбърг, по-възрастните са запомнили ансамбъла със силната и динамична душевност, винаги правеща най-силно впечатление на Питсбъргския международен фестивал. Друг важен момент е гостуването на ансамбъла преди точно 30 години в България (1995). Тогава „Отец Паисий” пътува за първи път в България – пътуване, което оставя силни и запомнящи се впечатления“.
През 2003 г. ансамбълът изнася концерт в Библиотеката на Конгреса на САЩ във Вашингтон по случай отбелязването на 100 години дипломатически отношения между САЩ и България.
„В по-скорошен период, важно е да се отбележи, че ансамбълът е изключително активен. Участваме в различни български фестивали в САЩ, изнасяме ежегодни концерти и участваме като гости в различни събития“, разказа Биляна Стафура.
Като „един силно впечатляващ момент“ тя описва концертът по случай 90-годишнината на благотворителната организация BMNECC и 65-годишнина на ансамбъла.
„Ансамбълът представи автентични костюми от България и Северна Македония, датиращи от края на 19 и началото на 20 век. Носиите бяха представени в рамките на концерта „Нашите скрити съкровища”. Събудихме автентични носии, които бяха заспали през последните 100 години“, коментира Стафура.
Репертоарът на „Отец Паисий”
Репертоарът на ансамбъла, по думите на Стафура, е „изключително разнообразен“. Състои се „от по-традиционни артистични постановки, до по-сложно развити и сценично разработени произведения“.
„Уникално богатство, на което се радвам и с което изключително се гордеем, е фактът, че почти всички са нотно грамотни, пеят на два, три гласа и умеят да свирят на различни инструменти. Така че нашите участници пеят български песни, като съответно свирят и, разбира се, танцуват“, разказва артистичният директор.
История и членове на ансамбъла през годините
В момента в ансамбъла участват над 50 души, като той включва членове от всякакъв произход. „Родените в България представляват 23% от групата, но като процент на участници с директни български корени сме 46%. Имаме членове, чиито корени са от Словакия, Унгария, Сърбия, Хърватска, Босна, България, Украйна, САЩ и други“, споделя Биляна Стафура.
„Президент на организацията BMNECC е Едуард Марков (Edward Markoff), самата организацията има активен директорски съвет, както ансамбълът има управителен директор – Бет Стафура (Beth Stafura), която също се грижи за цветовете и багрите, т.е. за нашите костюми“, разказа сънародничката ни.
Ансамбълът „Отец Паисий” е основан през 1955 г., като той се превръща и в един от създателите на Питсбъргския международен фестивал.
„Фолклорен ансамбъл „Отец Паисий” гордо представя България и продължава силната си и активна дейност и до днес. Основателят на ансамбъла е Николас Йорданов (Nicholas Jordanoff), а аз имам честа да бъда артистичен директор и хореограф през последните вече почти две десетилетия“, каза Стафура.
Артистичният директор Биляна Стафура
Участието в ансамбъла на Стафура започва в началото на 2006 г. Вече 19 години тя е част от благотворителната организация Българо-македонски национален, образователен и културен център и Фолклорен ансамбъл „Отец Паисий“.
Интересът на Стафура към народните танци се заражда, когато тя е малка, още в детската градина.
„Моят по-голям брат Костадин беше изключително талантлив танцьор, ходеше на танци във Фолклорен танцов ансамбъл „Пиринче” – Благоевград. Там, докато го изчаквах на пейката и гледайки танцьорите, моите крачета не спираха да тропкат. Хореографът и педагог г-н Симеон Стамболийски казал на родителите ми: „това дете ще стана танцьор”. И така, аз се записах на танци и оттам всъщност се запали интересът ми. След години се записах и в „Пиринска китка”, където хореограф беше г-н Александър Кастелов“, спомня си Биляна Стафура.
Въпреки това, към настоящия момент репетициите и дейностите с ансамбъла „Отец Паисий“ се провеждат през уикенда, защото това „всъщност е мое хоби, а не моята ежедневна работа“.
Извън танците Стафура работи за един от глобалните организации в софтуерния бизнес - SAP. „Доста отговорна и ангажираща работа“.
За Щатите заминава, защото „колкото и рязко да звучи – не виждах перспектива и реализация за себе си по това време в България“.
Завършва Държавното хореографско училище (сега Национално училище за танцово изкуство) и вече е първокурсничка в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив, специалност "Българска хореография" с педагог професор доктор Даниела Дженева, когато през 2001 г. кандидатства в университета Duquesne University в Питсбърг и в ансамбъл “Duquesne University Tamburitzans”, САЩ.
„Тогава ансамбълът беше част от университета и даваха стипендии на заслужили ученици. И така, след като ме приеха, аз заминах за Щатите като редовен студент, с получена стипендия от „Тамбурица“ и от университета. „Тамбурица“ ми даде изключителната и рядка възможност да обиколя цяла Северна Америка и в същото време да се запозная по-близко с фолклора и традициите на други държави от Източна Европа, а и не на последно място да създам приятелства, които са безценни и до живот“, споделя тя.
По-късно в Питсбърг записва специалност в бизнес сектора, която ѝ дава възможност за друга професионална реализация.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text