site.btaУченичка от Болградската гимназия в Украйна изготви репортаж за музея на българския бит в село Калчева


Къща музей на българския бит и култура в село Калчева, Болградски район, Украйна, стана обект на репортажа на възпитаничката на Болградската гимназия „Георги Стойков Раковски“ Ксения Перели. Журналистическият материал, изготвен в рамките на практическа работа за средствата за масова информация по училищния предмет „Гражданско образование“, бе споделен за рубриката „БГ Свят“ на БТА от администрацията на просветното средище.
Десетокласничката Ксения Перели засне видеоклип на български език с украински субтитри за музея в нейното родно място, озаглавен „Пазители на паметта: как музеят съхранява наследството“.
„Всяко село има своя история, но не навсякъде тя е грижливо пазена. В село Калчева има специално място – музей, в който миналото оживява. Тук са събрани уникални предмети, които разказват за бита на нашите предци, техните традиции, труд и култура“ – с тези думи тя започва разказа си.
За да получи достоверна информация, Ксения се обръща към директора на музея Светлана Карагуца и взима интервю, което ѝ дава ценна информация. Преразказът на интервюто е съпроводен със снимки на експонатите, представящи бита на прабългарите в музея.
„Идеята за откриване на такъв музей се появи, когато директорът на музея, заедно с ансамбъл „Родолюбие“, пътуваше из България и във всяко малко село намираше музеи, където битът е съхранен и се пази“, сподели Ксения.
Според информацията от репортажа се разбира, че със съдействието на будни жители на селото и приятели е била намерена къща, в която повече от 150 години нищо не е променяно, откакто е построена. Впоследствие тя става пристанище за бъдещите експонати.
Експозициите в тази къща бяха събрани благодарение на местните жители, които са запазили елементи от бита. По думите на директора на музея, самите хора са били много запленени от идеята и са помагали с каквото могат.
Тази работа продължи три години и на 28 май 2016 година се състоя официалното откриване на къщата музей, на което се събраха гости от различни части на Одеска област, добави Перели.
„В момента музеят съдържа много интересни експонати. Един от най-интересните е стан за тъкане, който е на повече от 150 години, но все още работи и всички негови части са запазени. Точно на него възрастни жени посетители тъкаха в деня на откриването на къщата“, отбелязва ученичката на Болградската гимназия.
В края на репортажа Ксения заявява, че в къщата се съхраняват исторически артефакти, но служителите на културата извършват и древни обреди, които се заснемат, за да се покаже, че в селото се съхраняват и възстановяват българските традиции, които е важно да се предават на бъдещите поколения.
Както БТА писа, село Калчева се намира в Одеска област, Украйна, и е част от Василевска община. Тази община обединява още две български села – Василевка и Бановка, както и едно българо-албанско село – Каракурт.
Калчева е едно от традиционните бесарабски български села, запазило българската си идентичност и език. Според данни от 2007 г. населението на селото е 3 483 души, от които 3 330 посочват българския като свой роден език.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text