site.btaБългарска народна музика и танци са част от музикотерапия в дом за възрастни хора в Грац


Българска народна музика и танци са част от музикотерапията в дом за възрастни хора в Грац, Австрия. Български танцьори от фолклорна танцова група „На хорото“ в австрийския град вече два пъти гостуват на дома за възрастни хора „Pflegeheim Peter-Rosegger“, информира за БТА сайтът за здраве и култура на българите в Австрия „Sanus et Salvus“.
Повече за инициативата и начина ѝ на реализиране разказа пред изданието Мирислава Турбич, ръководител на фолклорната танцова група.
Г-жо Турбич, как дойде поканата да гостувате на дом за възрастни хора в Грац?
Поканата дойде от дома за възрастни хора „Pflegeheim Peter-Rosegger“. От 2017 година насам в четирите дома за възрастни хора на GGZ се предлага музикотерапия за насърчаване на взаимодействието, езика, движението и познавателните способности, както и за подпомагане на хората да се справят с ограниченията и стреса, свързани с болестта и възрастта. Те ни поканиха, тъй като момиче от нашето сдружение работи в този дом и им е разказвала за нашите участия, за сдружението и българското училище. За хората е още по-интересно българското представяне, след като познават една от танцьорките лично и имат ежедневен контакт с българския персонал в дома.
Как приемат австрийците българската народна музика и танци?
Австрийците се радват на нашата народна музика, пъстри танци и автентични носии. Те проявяват голям интерес и задават много любопитни въпроси. Въпреки че не разбират текста на песните, те усещат силната емоция, която българската музика предава.
Какъв беше репертоарът ви? Имаше ли и изпълнения от деца?
- Нашата разнообразна програма е с продължителност около един час и включва традиционно топло посрещане с хляб и сол, представяне на хора, песни и танци от всички фолклорни области на България. Изпълнени от нас и нашите деца. Песните са под съпровода на мелодична гъдулка и звънък тъпан. Изпяхме и песен за Баба Марта и им разказахме за цветните мартенички.
Първият път, когато гостувахме, и ние научихме много нови и интересни неща, включително за живота и творчеството на австрийски писател и поет Петер Розегер, известен с реалистичните си и сантиментални описания на селския живот в Щирия.
Как музикотерапията променя деня на тези хора?
След нашата програма възрастните хора си тръгват усмихнати и радостни. Те обичат да разговарят с нас и да задават въпроси за България и за нашия живот в Австрия. Но не само обитателите на дома, но и усърдният персонал там ни се радва и се хваща с нас на кръшното хорото. Посещението е незабравим и емоционален празник както за възрастните хора, така и за нас.
Ние сме много щастливи, че можем да разнообразим обикновеното ежедневието на тези възрастни хора. Фактът, че преди началото на програмата всички места са заети и че ни чакат с нетърпение, показва голямото желание и интерес от страна на публиката.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text