site.btaВ Болград отбелязаха 147 години от Освобождението на България


В град Болград, Украйна, се състоя тържествено събитие пред паметника на българските опълченци, загинали в борбата за независимостта на България. Събитието беше посветено на паметта и героизма на тези, които са отдали живота си за свободата на своята страна, съобщават от Болградския градски съвет във Фейсбук страницата си.
В церемонията взеха участие председателят на Болградския районен съвет Михаил Садаклиев, заместник-председателят на Болградската районна администрация Александър Иорданов, както и заместник-кметовете на Болград Андрей Гарвалов и Анна Мунтянова. Сред присъстващите бяха също директорът на Болградската гимназия „Георги Стойков Раковски“ Снежана Скорич, учителят по български език и литература и заместник-директорът по учебно-методическата работа Наталия Кара, както и представители на културни институции и духовенството. По време на официалната част бяха поднесени цветя в знак на почит.
„Днес почитаме една значима дата в историята на братския български народ – Деня на Освобождението на България от османско владичество. Този празник символизира победата на свободата, силата на духа и националното единство. Освобождението на България стана възможно благодарение на героичната борба на българския народ, който, въпреки всички изпитания, успя да защити своята независимост. Този ден ни напомня, че свободата е най-висшата ценност, която трябва да бъде пазена и предавана от поколение на поколение“, посочват от Градския съвет.
От администрацията отбелязват, че Болградската общност има дълбока историческа връзка с българския народ, тъй като предците, които са се преселили в този регион, винаги са съхранявали своите традиции, култура и любов към родната земя.
Мемориалът на българските опълченци е открит на 20 октомври 2012 година по инициатива и със съдействието на Асоциацията на българите в Украйна и на мнозина представители на българската общност в Украйна. Автор на мемориала е одеският архитект от български произход Николай Базан. Монументът представлява обелиск. От четирите страни са разположени плочи с имената на български опълченци от Бесарабия (установени са близо 250 имена). Участието на бесарабските българи в Опълчението по време на Освободителната руско-турска война през 1877-1878 г. е резултат от съхраненото българско народностно самосъзнание. Както сочат историческите справки, в Опълчението се записват 7444 души. Участниците от бесарабските българи са близо 1000 души, от които официално установени са 235 души.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text