site.btaПроектобюджетът на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. беше обсъден от Националния съвет за тристранно сътрудничество


Пректобюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. беше обсъден на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов коментира, че в последните дни проектът на закон на бюджета на ДОО за 2025 г. се оказа трайно в центъра на общественото внимание заради процентът, с който ще се осъвременят пенсиите от 1 юли. Той посочи, че финансовите параметри на законопроекта са разработени при допускането, че пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, ще се увеличат с 8,6 процента от 1 юли, като процентът е изчислен по швейцарското правило. Със същият процент и от същата дата се увеличават и минималните размери на пенсиите за трудова дейност и размерът на социалната пенсия за старост, и на свързаните с нея пенсии и добавки. Иванов отправи призив въпросът за осъвременяването на пенсии да не се превърне в причина фокусът на дискусията да се измести от други не по-малко важни параметри на законопроекта.
Философията на законопроекта намира обективен израз през три думи- стабилност, сигурност и баланс, посочи Иванов.
Според проектобюджета приходите на ДОО за 2025 г. са разчетени на близо 15,216 млрд. лева, което е ръст от 18,1 процента спрямо 2024 г., като това нарастване на приходите отразява увеличаването на минималната работна заплата от 933 лв. до 1077 лв., политиката по доходите в публичния сектор и нарастването на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лв. Отразени са и очакванията за ръст на осигурените лица, поради подобряване на ситуацията на пазара на труда и нарастването на средния осигурителен доход за страната.
Иванов каза още, че вградените в законопроекта политики не водят до влошаване на финансовото състояние на ДОО, дори се създават предпоставки за финансовото му укрепване.
През 2025 г. се очаква средната пенсия да нарасне с 10,4 процента в номинално изражение, а покупателната й способност - с близо 7,8 процента. Прогнозата е, че разходите за пенсии ще са над 24,1 млрд. лева, което се равнява на около 11,1 процента от очаквания БВП за тази година. Разходите за парични обезщетения и помощи ще са близо 3,074 млрд. лева, отбеляза Иванов.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов изрази подкрепа за проекта на бюджет за ДОО. Радвам се, че най-уязвимата част на населението няма да плати тежката ситуация, в която се намираме. Благодаря на всичките партньори в това управление, че намерихме диалог и излязохме в една добра ситуация спрямо най-уязвимата част от населението, посочи Гуцанов.
От МФ също изразиха подкрепа на проектобюджета на ДОО.
От АИКБ се въздържат от подкрепа на проектобюджета на общественото осигуряване. Председателят на УС на АИКБ Васил Велев каза, че от асоциацията предлагат замразяване на пенсиите или алтернативно изваждане на ковид добавката от пенсиите. Тя беше сложена временно, после остана като много временни неща за постоянно, отбеляза Велев. За 2022-2024 г. имаме ръст на средната пенсия със 71 процента при инфлация 25 процента, очевидно сме увеличили пенсиите за няколко години напред, посочи още той. Друго предложение на АИКБ е за промяна в осигурителните правила, като заетите в бюджетната сфера да се осигуряват за своя сметка в пропорция, в каквато се осигуряват и заетите в реалния сектор, наети по Кодекса на труда.
Мария Минчева от БСК коментира, че говорейки за осъвременяване на пенсиите, трябва достатъчно честно да се каже на пенсионерите какви са дългосрочните разчети на НОИ. Всъщност големите ръстове в осъвременяване на пенсиите приключват тази година. Следващите години 2026-2027 г. говорим за ръстове в порядъка на 4 процента и по-малко, посочи тя.
По думите й, като се повдигне въпроса трябва ли пенсионерите да платят "тази цена", е справедливо да се каже, че не пенсионерите плащат цената, а всички работещи. Минчева отбеляза още, че е добре да се знае, че пенсионната система е важна за работещите хора. Важно е да се работи за увеличаване на финансовата грамотност, в противен случай възпитаваме хората, че когато стигнат пенсионна възраст ще бъдат най-ощетени, но независимо от това държавата ще се грижи за тях, било независимо дали плащат осигуровки, каза Минчева.
От БТПП изразиха принципна подкрепа на проектоблюджета на ДОО. Председателят на палатата Цветан Симеонов каза,че не подкрепят увеличението на максималния осигурителен доход, което отново става по административен път.
От КРИБ заявиха, че се въздържат от подкрепа. Основното ни противоречие, това е дългогодишно повтаряне за изработване на механизъм за увеличаване на максималния осигурителен доход и на минималната работна заплата и продължаваме последователно да го защитаваме, обясниха от КРИБ.
От КНСБ посочиха, че ще подкрепят закона за бюджета на ДОО при три условия - ръст на осигурителните вноски, размерът на минималното дневно обезщетение за безработица да бъде увеличено на 30 лв. и предложението им за ограничаване на периодите на деклариране на осигурителни вноски без реално внасяне на шест месеца максимум.
Една от причините да не подкрепим този бюджет е, защото се говори за 5 процента увеличение на заплатите на работещите в НОИ. Със "скърцане" със зъби бяхме готови да се съгласим на 10 процента, сега ни предлагате 5 процента, посочи президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text