site.btaТенденцията на завръщане към вярата не е отсега, каза отец Леонтинов от българския православен храм "Св. Цар Борис Покръстител" в Берлин
Тенденцията на завръщане и на пробуждане към вярата и към традициите е открай време, не е от сега. Това заяви в интервю за БТА отец Любомир Леонтинов от българския православен храм "Св. Цар Борис Покръстител" в Берлин.
Храмът, който БТА посети днес, е едно от най-важните места за българската общност в германската столица и по думите на свещеника тенденцията да се събират много хора там не е нова и не е пряко свързана с политическата и икономическата криза в Германия.
"Аз бих казал, че в България, пък и тук - в Западна Европа, тенденцията е свързана и с икономически и социални трудности. По време на трудности човек винаги е склонен да се обръща към Бог. Не само при болест. А при сегашната актуална ситуация в Европа и в България, естествено, че хората се вълнуват политически. Но те са си в лоното на Църквата и са тръгнали открай време по правия път, бих казал, не отсега", обясни отец Леонтинов.
Въпреки че българската общност отдавна съхранява жива своята вяра, икономическите и социалните сътресения са намерили отражение в политическото съзнание на германците, смята българският свещеник. "Аз забелязах пътя, който беше икономически грешен, икономически фалшив. И той доведе до тези сегашни сътресения", каза той.
Хората имат икономически и социални трудности, заради които обръщат погледа си надясно, посочи отец Леонтинов. "Но не само в Германия, Вие виждате, че и във Франция, в цяла Австрия, да не говорим за Италия – всички те са дясно насочени. Естествено, че това ще доведе донякъде. Аз мисля, че по този начин ще се oшлайфат тези остри ръбове, които в момента са се срещнали. Надяваме се, молим се на Бог това да мине мирно и спокойно", заяви свещеникът ден преди парламентарните избори в Германия.
Той разказа и за социалната помощ, която служителите в храма "Св. Цар Борис Покръстител" оказват на българите в нужда. "Църквата има приют, но той трудно се поддържа. Защото и нашите финансови постъпления са доста по-слаби, по-малки и не може винаги да посрещаме тези разходи... Хората идват, къде другаде да отидат", пита се отец Леонтинов.
Той разказа, че един от въпросите, които се обсъжда в последно време, е как да се помогне на самотни възрастни хора. Отецът сподели, че в Германия има хора, над 80-годишна възраст, които дни наред няма с кого да поговорят и "биха се радвали поне един или два пъти седмично по един час да си поговорят по телефона".
"А иначе социалната политика на Германия – тя влиза в действие и е в сила и това, от което физически имат нужда, е уредено", подчерта българският свещеник. "Идват хора, носят им храна, примерно един или два пъти седмично, други им чистят, ако са неподвижни... Има такива грижи. Но на тях това не им е достатъчно. Тези хора идват за малко и след 15 минути отново са сами. Защото честно казано и тези, които работят в тази сфера, просто нямат време да обръщат повече внимание – психическо и емоционално внимание на тези пациенти", обясни отец Леонтинов.
Той подчерта, че православният храм "Св. Цар Борис Покръстител" в Берлин е отворен за всички. "Православието е такава вяра, че е универсална. Тук специално в Берлин, слава Богу, хората не се делят по националност. Това е българска църква, наистина. Но тук в момента при нас видях, че има поляци, има украинци, има германци и има и румънци", разказа българският свещеник. Всички национални православни църкви са представени в Берлин в различни квартали и православните, които живеят наблизо, отиват към тези църкви, просто от удобство. И националността отива на заден план", заключи той.
/ЛМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text