site.btaЧудомировите празници в Казанлък започват на 25 март и са посветени на 135-ата годишнина от рождението на големия талант
Разнообразни културни събития включва програмата на тазгодишните Чудомирови празници в Казанлък, които ще се проведат от 25 март до 1 април и са посветени на 135 години от рождението на многостранния талант. Това съобщиха за БТА от фондация „Чудомир“. За поредна година в нея са включени театрални постановки, литературни представяния, концерти, изложби, както и събития за деца. Празниците са посветени на живота и творчеството на известния писател и художник Димитър Чорбаджийски-Чудомир и се организират ежегодно от фондацията, едноименния Литературно-художествен музей и Община Казанлък.
По време на празниците ще бъде връчена 56-ата награда „Чудомир“ за къс хумористичен разказ, както и 22-ата награда „Комедийният хит на сезона“, за която ще се състезават общо четири представления – на театрите в Дупница, Габрово, Плевен и на казанлъшкия Общински театър „Любомир Кабакчиев“. В Казанлък ще гостува и проектът „Пощенска кутия за приказки“, който обаче няма да се състезава за престижната награда за комедийно представление.
В музей „Чудомир“ своите книги ще представят главният редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим, Иво Сиромахов, Георги Тошев и местният общественик Лилия Димитрова. Програмата предвижда и академично присъствие в лицето на проф. Вера Бонева с нейния труд „Въобщественик: книга за Чудомир“, проф. Николай Аретов и проф. Алберт Бенбасат, които ще гостуват с книгата „Многообразният Чудомир в неговото време“ и проф. Пенчо Пенчев, който ще представи „Ако Адам Смит беше жив“.
За любителите на музиката на казанлъшката сцена ще гостува Андрей Гичев с концерта „Джаз стандарти“ и дуото Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка). Ще бъде представен концертът с популярна музика „Шекерова и фалшивите герои“, както и „Весели мелодии за весели хора“ с участието на Милица Гладнишка, Михаил Йосифов секстет и Васил Спасов. Празниците ще завършат с концерт на Студентски ансамбъл "Зорница" - София.
Културната програма предвижда и изложба с автопортрети на съпругата на Чудомир Мара Чорбаджийска, която ще бъде съчетана с представяне на първия албум-монография за нея. Ще бъде показана и експозицията „Жена“ с женски образи, излезли изпод четката на Димитър Чорбаджийски, като те не са типичните за него карикатурни изображения, а са класически творби. В зала „Иван Милев“ пък ще бъде открита изложбата „Приятели – 50 творби на Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев“.
Музей „Чудомир“ ще е домакин и на десетата научна конференция, посветена на делото на Димитър Чорбаджийски, за участие в която до момента има заявени 15 доклада. Сред останалите традиционни за празника събития са Националният конкурс за весела детска рисунка с международно участие „Малките нашенци“, Националният конкурс за хумористична литературна творба „Присмехулници“, изложбата „Шарен свят“ с рисунки на детска Арт школа "Живопис" към Военен клуб Казанлък, както и детският конкурс за изпълнение на хумористична творба „Чудонемирчета“. В празниците отново ще се включат ученици от Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“, които ще изрисуват една от стените на Литературно-художествения музей с герои на Чудомир. Предвидени са и творческите работилници „Нежни вдъхновения“, както и традиционното Училище за карикатура, в което тази година преподаватели ще са Мая Чолакова и Валентин Георгиев от Секция „Карикатура“ към Съюза на българските художници в София. За най-малките по време на празниците ще бъде представена и детската книга-комикс “Веселите врабчета“ на младия автор Георги Гечев, като срещата ще бъде придружена и с работилничка.
Според организаторите и тазгодишните празници включват в програмата си разнородни културни прояви, насочени към публиката от различни възрасти, а основната цел е да се отдаде заслуженото на един от най-видните автори и общественици, творили на територията на Казанлък.
/ВБ/
news.modal.header
news.modal.text