site.btaЛаборатория за изследване на климатичното въздействие върху материалите ще бъде изградена в Националния военен университет във Велико Търново
Лаборатория за изследване на климатичното въздействие върху материалите ще бъде изградена в Националния военен университет „Васил Левски“ (НВУ) във Велико Търново, съобщиха на официалния си сайт от висшето училище. Това е било обсъдено на среща на партньорите по проект „Ускорена дигитализация за МСП в ЦСР чрез създаване и развитие на ЕЦИХ“, състояла се в НВУ. Проектът е финансиран по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, съфинансирана от Европейския съюз.
Услугите, които ще предоставя лабораторията, са безплатни за малките и средни предприятия (МСП) в Северен централен район на България в рамките на проекта. Ще се оцени тяхната цифрова зрялост и ще бъдат предложени подходящи обучения за ускорена дигитализация на участващите в проекта предприятия. Основният фокус е върху икономическите отрасли мехатроника, информатика и информационни и комуникационни технологии. В хода на срещата е бил обсъден напредъкът на проекта, както и предстоящите дейности и мероприятия.
Бенефициент и координатор на проекта е Сдружение „Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“. Негови партньори са НВУ „Васил Левски“, Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, Сдружение StartUp Factory – Русе, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Областна администрация – Разград, Фондация „Тинузавър“ – Велико Търново и Община Силистра.
В официалната интернет страница на НВУ се посочва, че управляващ орган на проекта е Министерство на иновациите и растежа, Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“. Срокът на изпълнение е 36 месеца, а бюджетът – 5 897 398,75 лв., като 85 процента или 5 012 788,93 лв. са от Европейския съюз, а 15 на сто или 884 609,81 лв. са национално финансиране.
Друг текущ научен проект, по който работи НВУ, е Национална научна програма „Сигурност и отбрана” на Министерството на образованието и науката. В конституирания във връзка с изпълнението на програмата Консорциум основатели заедно с НВУ са: Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров”, Военна академия „Г. С. Раковски”, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Център за изследвания по национална сигурност и отбрана – БАН, Университет за национално и световно стопанство, Академия на Министерство на вътрешните работи, Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”, Национален военен университет „В. Левски”, Висше военновъздушно училище „Г. Бенковски”. Дейностите по изпълнение на програмата се извършват в периода от 19 май 2022 г. до 19 май 2025 г. Те са свързани с осигуряване на сигурна и благоприятна среда за развитие на обществото и държавата, чрез провеждане на координирани и целеви фундаментални и приложни научни изследвания в областта на сигурността и отбраната. Целта е да се създаде устойчиво партньорство между включените научни и образователните организации в програмата, за съвместно участие в национални и европейски международни изследователски мрежи, програми и проекти, пише в сайта на НВУ.
БТА припомня, че през март тази година НВУ „Васил Левски“ ще е домакин на две научни конференции - „Технологии и иновации за утрешния ден“ и „Радиационната безопасност в съвременния свят”.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text