site.btaНа 5 февруари 1983 г. Клаус Барби е депортиран от Боливия във Франция
На 5 февруари 1983 г. Николаус „Клаус“ Барби, ръководител на Гестапо в Лион, по време на германската окупация на Франция през Втората световна война (1939-1945), е депортиран от Боливия, където се укрива, във Франция.
Клаус Барби носи отговорност за смъртта на над 4000 и депортацията на 7500 души в резултат на действията му в Лион.
През 1935 г. той се присъединява към „Службата за сигурност“ (SD; Sicherheitsdienst), специален клон на SS. След като германските сили превземат Западна Европа през Втората световна война, Барби служи в Холандия (Кралство Нидерландия) и след това, през 1942 г., става началник на отдел IV на Гестапо в Лион. На тази позиция той действа активно срещу френските партизани. Част от обвиненията срещу него са, че е отговорен за смъртта на лидера на френската съпротива Жан Мулен и депортирането на 44 еврейски деца (на възраст 3-13 години) и техните петима учители, които по-късно са отведени в лагера Аушвиц.
След войната Барби е заловен от американските власти, които го вербуват, като използват антимарксистките му възгледи за работа в контраразузнаването и след това извеждат него и семейството му от Германия в Боливия (действия, за които правителството на САЩ по-късно официално се извинява на Франция).
От 1951 г. той живее като бизнесмен под името Клаус Алтман в Боливия, където „ловецът на нацисти“ Беате Кларсфелд го проследява през 1972 г. След дълги преговори боливийското правителство го екстрадира във Франция през февруари 1983 г., за да бъде изправен пред съда. Три пъти той е осъждан задочно от следвоенен френски военен трибунал (1947, 1952, 1954 г.).
На 11 май 1987 г. в Лион започва процес срещу Клаус Барби. На 4 юли 1987 г. той е признат за виновен в престъпления срещу човечеството и е осъден на доживотен затвор. Умира в затвора на 25 септември 1991 г. на 77-годишна възраст.
БТА проследява залавянето, екстрадирането и произнасянето на присъдата на Клаус Барби в бюлетин „Международна информация“:
Опит да се избегне възмездието
Ла Пас, 2 февруари 1983 г. /БТА/ Възмущение и гняв предизвикаха в Боливия опитите на нацисткия престъпник Клаус Алтман-Барби да избегне отговорността за разправата с десетки хиляди французи по време на Втората световна война.
В столицата на Боливия Ла Пас станало известно, че вчера следобед пътническа компания издала самолетен билет за пътуване до Бразилия на името на Клаус Алтман.
Алтман е името, което бившият шеф на Гестапо в Лион Клаус Барби приел при бягството си в Южна Америка. „Палачът на Лион“ беше арестуван неотдавна в боливийската столица и в момента е под следствен.
Западногерманското правителство поиска от властите на Боливия Алтман-Барби да бъде екстрадиран.
Световната общественост не е забравила неуспешните опити на Франция за екстрадиране на Барби през 1974 г. , когато нацисткият престъпник успя да се измъкне.
Затова е изключително важно, се посочва в статия, публикувана в боливийския вестник „Пресенсия“, да бъдат прилагани твърди мерки по отношение на тези, които бяха готови да унищожат милиони хора, да заличат от картата на света цели държави.
В изказванията на членове на националния конгрес на Боливия, статии в централните вестници и в цяла Боливия звучи гневният призив на боливийската общественост да не се допусне палачът да избегне справедливото възмездие.
***
Нацисткият престъпник трябва да си получи заслуженото
Ла Пас, 4 февруари 1983 г. /БТА/ Бившият шеф на Гестапо във френския град Лион Клаус Барби, който трябва да бъде екстрадиран от Боливия по искане на западно-германското правителство, направил опит да се „откупи“.
Барби предложил чрез своя адвокат да внесе търсените от него 10 000 долара, за да бъде пуснат на свобода. Боливийските власти отхвърлили искането на адвоката. Барби, наричан „палачът от Лион“, е присвоил тази сума от държавната рудодобивна компания.
Барби, който е отговорен за избиването на десетки хиляди французи по време на Втората световна война, няколко пъти успява да се изплъзне от възмездието на правосъдието. Франция, където Барби има задочна смъртна присъда, поиска екстрадирането му през 1974 г., но молбата й беше отхвърлена от тогавашното боливийско правителство. Сега тя също настоява за екстрадирането на Барби.
Боливийското министерство на вътрешните работи беше купило билет за самолет, с който Барби трябваше да отпътува в сряда за Бразилия, а оттам за Франция, но Барби не бе качен в самолета.
Съдебните инстанции в Боливия заявиха, че сега се води следствие за мошеничествата и престъпната дейност на Барби-Алтман - под това име той живее в Боливия - в самата страна нацисткият престъпник се е занимавал със създаването и обучението на полувоенни фашизирани банди, които извършвали репресии срещу демократичните сили в Боливия по времето на военната диктатура.
Вицепрезидентът на Боливия Хайме Пас Самора посочи, че не е съгласен с решението на правителството за екстрадирането на Барби. „Той трябва да бъде съден първо за престъпленията си в Боливия и чак тогава може да бъде предаден на други страни“, заяви той.
***
В бюлетин „Международна информация“ на БТА четем за екстрадицията на Клаус Барби на 5 февруари 1983 г.:
Слънцето залезе над рая за нациста
Ла Пас, 5 февруари 1983 г. /БТА/ Нацисткият престъпник, бившият шеф на Гестапо във френския град Лион Клаус Барби, беше експулсиран късно снощи от боливийското правителство на президента Ернан Силес Суасо и ще бъде предаден на френското правосъдие.
При изключителни мерки за сигурност Барби-Алтман, името, под което престъпникът живееше в Боливия, беше изведен, покрит с одеяло от централния затвор в Ла Пас. Един джип го откара право на летището, където беше скрит в транспортен самолет „Херкулес“ във военния сектор, докато в залата за пътници друго лице бе представено за престъпника.
Министърът на вътрешните работи и правосъдието Марио Ронкал заяви пред журналисти, че Клаус Барби-Алтман се очаква да пристигне днес в 16:00 ч. по Гринуич в Париж.
Междувременно, докато нацистът се намираше в боливийския затвор, в печата се „повдигна завесата“ над боливийския период от живота му. Печатът в Боливия обвини Алтман, че е формирал и обучавал терористични фашизирани банди, които участвали активно в кървавия преврат на генерал Луис Гарсия Меса през 1980 г. Публикувани бяха данни, че той бил свързан и с банди от немски, италиански и южноамерикански неонацисти. Те „съдействали“ на военната хунта в репресиите срещу демократичните сили в Боливия след преврата.
Процъфтяващият бизнесмен обаче направил „фаталната“ грешка, като присвоил 10 000 долара от държавна рудодобивна компания.
След падането на военната хунта, с която го свързваше „сърдечно приятелство“, бил подновен издаденият срещу него иск за търговска измама с деветгодишна давност и Барби-Алтман влезе в затвора в Ла Пас.
Дойде краят на хубавия живот в Боливия на укрилия се престъпник. Новото демократично правителство се „раздели“ с пребиваващия вече 32 години под чуждо име в страната му престъпник от Втората световна война и го изпрати там, където отдавна го очаква справедливото възмездие.
„Палачът на Лион“ е отговорен за смъртта на хиляди французи по време на нацистката окупация. Клаус Барбие лично е изтезавал и пребил до смърт ръководителя на френската съпротива Жан Мулен.
79-годишният швейцарец Гюнтер Фукс, преводач на Барби по време на Втората световна война, е потвърдил днес отново готовността си да свидетелства пред съда за кървавите престъпления на нацисткия престъпник.
***
За престъпленията на нацистите не може да има давност
Париж, 5 февруари 1983 г. /кор. на БТА/ - Клаус Барби вече е предаден на френските власти. Тази вечер нацисткият престъпник беше докаран със специален самолет във Франция. Френската общественост, която от една седмица насам следеше с вълнение преговорите с боливийските власти около екстрадирането на Барби, посрещна с огромно удовлетворение тази новина. Радиото и телевизията през целия ден предаваха разговорите с бивши участници в съпротивата и близки на загинали антифашисти, спомени на съвременници за зверствата на хитлеристките нашественици на френска земя, коментари, в които се изтъква, че за престъпленията, извършени от „палача на Лион“, не бива да има давност. Припомня се, че на два пъти досега френските съдилища обявяваха Барби за виновен и издаваха срещу него смъртни присъди, но сменящите се доскоро военни режими в Боливия използваха факта, че той е приел местно гражданство, за да отхвърлят справедливите искания и да го предадат.
В много от коментарите се подчертава, че десетилетия наред, както мнозина други нацистки престъпници, Барби живееше в Боливия като човек от големия бизнес, покровителстван от сменящите се хунти и участващ в организирането по гестаповски образец на „ескадрони на смъртта“.
Мнозина коментатори и интервюирани изразяват задоволство, че Барби не беше екстрадиран във ФРГ, а във Франция - страната, където е извършил престъпленията си“, и че ще бъде изправен да отговаря за тях пред френски съд. По този повод някои посочват, че сега в Западна Германия Барби можеше да разчита на съдийска благосклонност и да не получи заслужената присъда.
***
Париж, 6 февруари 1983 г. /БТА/ Нацисткият военнопрестъпник Клаус Барби, който бе екстрадиран от Боливия по настояване на френското правителство, пристигна снощи в Лион. Със стъпването му на френска земя влезе в сила международна заповед за арестуването му по обвинение в престъпления срещу човечеството. Сега Барби е в лионския затвор Фор Монлюк, където е измъчвал и избивал френски патриоти, между които и водача на френската съпротива Жан Мулен.
***
Възмездието - част втора
Бон, 7 февруари 1983 г. /БТА/ „Палачът на Лион“ Клаус Барби, прочул се със своите жестокости по време на нацистката окупация на Франция, е убивал и измъчвал невинни боливийски граждани, заяви в интервю за радио „Дойчланд Функ“ генералният консул на посолството на Боливия във ФРГ Хуан Жилио Санчес.
Боливийските съдебни власти установили, че Барби незаконно е получил боливийско гражданство с паспорт на името на Клаус Алтман и се отличавал с особена жестокост в репресиите срещу левите сили в Боливия. Боливийският дипломат отбеляза, че Барби е участвал непосредствено в свалянето на демократичното правителство на Боливия през лятото на 1980 г. и в установяването на диктаторския военен режим на Луис Гарсия Меса, който започна кървав терор срещу прогресивните сили в страната.
***
На 11 май 1987 г. в град Лион, Франция започва съдебен процес срещу Клаус Барби, който завършва на 4 юли с. г. с осъдителна присъда. В архивите на БТА четем:
Днес в Лион започна процесът срещу Клаус Барби
Париж, 11 май 1987 г. /кор. на БТА Георги Тодоров/ Днес в Централната съдебна палата на Лион, град-герой на съпротивата срещу нацизма и германско-фашистката окупация, бе открит процесът срещу лионския палач Клаус Барби, шеф на Гестапо в Лион през 1942-1944 година, заповядал и пряко участвал в убийството на 4342 граждани, (от които стотици деца), в депортирането на 7591 евреи към фашистките лагери на смъртта, в залавянето и изтезанията на 14 311 партизани и нелегални френски патриоти. В течение на два месеца, според обявената програма за заседанията на първия в историята на Френската република процес за престъпления срещу човечеството, съдебният състав под председателството на съдията от Върховния наказателен съд Андре Сердини ще изслуша обвинителните актове за престъпленията на нацисткия палач, пледоарията на генералния прокурор Пиер Треш и свидетелите на обвинението, за да произнесе присъдата си на последното заседание, предвидено за 4 юли 1987 година. Четири години бяха необходими на правосъдието, за да насрочи сегашния процес срещу лионския палач, открит, заловен и екстрадиран от Боливия, където бившите му господари от Гестапо и по-сетнешните му приятели от американските секретни служби му бяха дали подслон след разгрома на третия райх и след няколкогодишна служба в разузнаването на САЩ.
Сега 73-годишният гестаповец, влязъл като доброволец през 1935 година в частите на „СС“ и записан в листата на нацистките военнопрестъпници под номер 239, се надява на снизхождение поради „давност“ за деянията си и поради закона, премахващ смъртното наказание във Франция, чиито военни трибунали го бяха осъдили задочно на смърт на 29 април 1952 и на 26 ноември 1954 година.
Под натиска на демократичните сили и на прогресивната общественост всички маневри на международното фашистко и неофашистко лоби бяха разобличени и съгласно решението на Върховния съд на Републиката от 19 юли 1985 година съдебната процедура срещу Клаус Барби бе подновена „за престъпления срещу човечеството“, за които няма давност и снизхождение.
Интересът на световната общественост към процеса срещу лионския палач проличава от присъстващите на откриването на днешното заседание над 950 френски и чуждестранни журналисти, от решението процесът да бъде изцяло филмиран за фонда на съдебните архиви на Френската република и от всекидневните директни репортажи от Лион на френските и чуждестранните радио- и телевизионни компании.
***
Лион, 4 юли 1987 г. /БТА/ За престъпления против човечеството в годините на хитлеристката окупация на Франция бившият шеф на лионското Гестапо Клаус Барби бе осъден днес на доживотен затвор. Съдът не намери смекчаващи вината обстоятелства и произнесе максималната присъда. Смъртното наказание във Франция бе отменено през 1981 г. по силата на френското наказателно право осъденият на доживотен затвор може да подаде молба за помилване едва след като излежи 17 години от присъдата си.
***
Париж, 26 септември 1991 г. /БТА/ Нацисткият военнопрестъпник и бивш шеф на Гестапо в Лион Клаус Барби почина снощи на 77 години от левкемия в една лионска болница, съобщи градската префектура. Барби, наречен „палачът от Лион“, бе осъден през 1987 г. на доживотен затвор заради престъпления срещу човечеството. Доказано бе, че е заповядал да бъдат екзекутирани 4 000 французи и е изпратил 7 000 души, главно евреи, в лагерите на смъртта. През 1983 г. Клаус Барби бе екстрадиран от Боливия във Франция.
/ДС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text