site.btaПП "Странджа" отбеляза кръгла годишнина с официална церемония в малкотърновско читалище
Точно 30 години от създаването на Природен парк “Странджа“ отбелязаха днес граждани, представители на държавни и общински институции, неправителствени организации. На официална церемония в читaлище "Георги Попаянов 1914" в Малко Търново бяха връчени специални отличия на хората, работили активно за създаването на парка през 1995 година. Сред наградените от директора на ПП “Странджа“ инж. Румяна Цвяткова бяха Михаил Михайлов, Георги Ташев, Дико Патронов, Веселин Митрев, Петко Нанчев, Златко Парашкевов.
Днес отбелязваме важна годишнина от обявяването на най-голямата защитена територия в България. За тази важна стъпка трябва отново да благодарим на основателите, каза областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова. Всички ние сме щастливци, че притежаваме това богатство. Това обаче е и задължение – ние трябва го опазим за бъдещите поколения, добави тя. Гости на събитието бяха кметовете на Малко Търново и Царево Илиян Янчев и Марин Киров, директори на горски стопанства, както и гости от турския град Къркларели.
“Преди 30 години идеите за създаването на природния парк са били много хубави, простички – опазването на природното и културното наследство, с което този район се гордее. Не успях да разбера обаче как през годините природният парк се превърна в “камъче в обувката“ за много зелени и по-малко зелени сдружения, които се опитваха да прехвърлят вина на парка. Бяха направени опити от властимащите този парк да се обезкърви. Всички тези усилия обаче ще бъдат безплодни, когато ние сме заедно, когато общините, областна администрация, горски стопанства и хората, които обичат Странджа, обичат природата, са заедно. Така ще можем да покажем, че сме способни да пазим и да предадем на младите онова, което имаме като наследство“, каза кметът на Малко Търново Илиян Янчев.
Бях дете, когато паркът се създаде, каза кметът на община Царево Марин Киров. Почти всяка седмица идвахме. Да, днес дирекцията на парка е обезкървена, включително и финансово. Мисля – съвсем целенасочено. Сега, след толкова години, аз като кмет, заедно с колегата в Малко Търново сме призвани и правим всичко възможно, за да го има този парк, допълни Марин Киров. По думите му държавните институции могат да бъдат по-активни в работата си, що се отнася до ПП “Странджа“, подготвяйки проекти, които да бъдат финансирани с европейски средства.
За 30-ата годишнина от основаването на Природен парк “Странджа“ бяха показани презентации, разкриващи биологичното разнообразие на територията му. Ръководителят на Катедра “Дендрология“ в Лесотехническия университет в София доц. д-р Евгени Цавков припомни подробности за създаването на първите защитени територии в България. Той посочи, че през тази година, на 28 януари, висшето училище ще отбележи 100 години висше лесовъдско образование в България, както и 120 години организирана борба с ерозията. Антоанета Петрова, която е дългогодишен директор на ботаническата градина при Българската академия на науките, представи проучване за орхидеите, които се срещат в Странджа. Само преди няколко години българо-турски проект установи 32 вида орхидеи, 24 от които се срещат и от двете страни на границата.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text