site.btaТази година Столичната община продължава събирането на опасни отпадъци от домакинствата с повече пунктове във всички райони
Столичани ще могат да предават отпадъка и по заявка при по-големи количества
Столичната община продължава събирането на опасни отпадъци от домакинствата през 2025 г. Първата дата, на която столичани ще могат да предадат своя отпадък, е 28 януари (вторник), в район „Сердика" на две места, както следва:
📍 от 10:00 – 12:00 ч. на бул. „Кн. Мария-Луиза" при районна администрация „Сердика" и 📍 от 13:00 – 15:00 ч. кв. "Орландовци", ул. „Железопътна", до читалището.
Графикът на мобилния пункт включва общо 27 дати с пунктове във всички райони. Компанията, ангажирана от Столична община да извършва тази услуга – “Екосейф”, събира и обезврежда отпадъците така, че те да не представляват заплаха за здравето на хората и за околната среда.
От Столичната община напомнят, че ако няколко домакинства се обединят и съберат повече от 1 килограм отпадъци, те могат да заявят мобилният екип да направи посещение в удобно за тях време и място, за да вземе събрания отпадък. Обадете се на +359 885 401 300 или пишете на office@ecosafebg.com всеки делничен ден от 09:00 до 18:00 ч.
Събирането на опасни отпадъци е част от системния подход на администрацията на Васил Терзиев за справяне с отпадъка в София. Рекордно количество от близо 19 тона опасни отпадъци бяха събрани през 2024 година, а сега Столичната община започва и засилена информационна кампания във всички райони. Целта е да се помогне на още повече хора през 2025 година да се справят с разделното изхвърляне на ненужните химикали, препарати и стари лекарства.
От Столичната община припомнят кои видове опасни отпадъци може да се предават в мобилните пунктове:
● Лакове и бояджийски материали – лакове, бои, разтворители и разредители за бои, мастила, терпентин, лепила;
● Домакински препарати и химикали – перилни и почистващи препарати, съдържащи опасни вещества, белина, дезинфектанти, препарати за растителна защита и борба с вредителите, киселини, основи, реактиви и др.
● Замърсени опаковки или опаковки, които съдържат остатъци от опасни вещества;
● Фармацевтични продукти – лекарства с изтекъл срок на годност;
● Флуоресцентни тръби и термометри.
След като бъдат предадени, отпадъците се разделят според вида им и се транспортират при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат под строг контрол и при необходимите условия за безопасност.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text