site.btaИзложбата „Медицината от близкото минало“ е подредена в Исторически музей – Генерал Тошево
Изложбата „Медицината от близкото минало“ е подредена в Исторически музей – Генерал Тошево. Експонатите са събрани от председателя на Районната лекарска колегия – Добрич доктор Анелия Коларова, а идеята за подобна изложба е на директора на музея Цветелина Христова.
Пред БТА Цветелина Христова каза, че нейна мечта е било да покаже здравеопазването от близкото минало. „С д-р Коларова избрахме и заглавието, като не претендираме, че това са музейни експонати, а по-скоро са медицински предмети, използвани през годините. Може би някъде все още има хора, които ги и използват“, каза още Христова.
Тя разказа, че с д-р Коларова се среща преди няколко години, след като е диагностицирана с рак на гърдата.
„Споделих пред нея моята идея и тя ми показа, че е събрала няколко спринцовки, използвани в миналите години. След това ми каза, че ще събере и предмети и ще направим тази изложба първо в музея в Генерал Тошево. И тя вече е факт“, каза още Цветелина Христова.
Доктор Анелия Коларова каза за БТА, че в по-различен вид експозицията е била подредена в Диагностично-консултативен център II в Добрич за Деня на българския лекар – 19 октомври. Като тогава са били експонирани и дисертациите на лекари от Добрич, изградили и утвърдили болницата в областния град, като проф. Енчо Калчев, доц. Ташо Ташев и други.
„Повечето експонати са мои, такива които аз съм издирила или са ми подарили, но има и доста дарени специално за изложбата“, посочи д-р Коларова. Тя открои и някои интересни находки като учебници на френски език от 1876-1878 година, талон за абонамент за медицинска литература, дипломи на именити лекари, ултразвуков апарат за измерване на костната плътност, който се е използвал съвсем до скоро, аптекарски шкаф, предоставен от болницата в Добрич и други. Д-р Коларова каза, че продължава да надгражда експозицията. Като отчете, че много пазени материали в мазето на ДКЦ-2 са били унищожени от наводнението през 2014 година.
Цветелина Христова каза, че по този начин иска да изкаже своята благодарност към всички лекари, медицински сестри и фелдшери за неуморния труд, които полагат, грижейки се за здравето на хората.
„По време на КОВИД пандемията, журналистите нарекохте тези хора „ангели в бели престилки“. За мен те са точно такива. Огромно благодаря. Светът има нужда от тях, ние имаме нужда от тях и благодаря, че ги има. С тази изложба искам символично да изкажа тази благодарност“, завърши Цветелина Христова.
Експозицията ще остане в музея в Генерал Тошево до края на февруари, като след това ще бъде представена в Каварна, Варна и Добрич, каза още директорът на музея, като допълни, че и музеи в други градове проявяват интерес.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text