site.bta НИМХ работи по проект за прогноза за замърсяването на въздуха по програмата "Коперник" на ЕС, каза за БТА метеорологът Анастасия Стойчева
Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) работи по проект за прогноза за замърсяването на въздуха с използването на данни от услугата за мониторинг на атмосферата на програмата "Коперник" на Европейския съюз (ЕС) (CAMS2_72BG), съобщи за БТА главен асистент доктор Анастасия Стойчева, която е директор на департамента "Прогнози и информационно обслужване" в НИМХ.
Тя отбеляза, че качеството на атмосферния въздух в България продължава да е значим проблем за редица градове, предимно заради наднормени нива на фини прахови частици, а на отделни места и заради високи концентрации на азотен диоксид, серен диоксид или озон. Процесите, които обуславят замърсяването на атмосферния въздух, са комплексни и включват фактори от различни пространствени мащаби - трансграничен пренос на замърсители (например пренос на пустинен прах), източници на замърсяване от различно естество, регионални и локални метеорологични явления, които определят преноса, трансформацията и отлаганията на замърсителите, както и физико-географските особености на терена и характеристиките на градската среда.
Прогнозите за замърсяване на атмосферния въздух са основен компонент от услугите за мониторинг на атмосферата на програмата на Европейския съюз "Коперник" за наблюдение на Земята. Числените модели на CAMS използват най-съвременни методи за прогноза на концентрациите на замърсители за четири дни напред, като отчитат и наблюдения от сателитни или наземни инструменти.
Проектът на НИМХ има за цел да използва данни и продукти на CAMS, свързани с качеството на въздуха, за предоставяне на адаптирана информация в близко до реалното време (прогнози) за концентрациите на различни замърсители в национален мащаб (над България), както и за използване на данните за по-детайлни прогнози за района на град Пловдив.
Разработеният проект на НИМХ е първият български, финансиран по Националната програма за сътрудничество (National Collaboration Programme - NCP) на Европейския център за средносрочна прогноза на времето. С тази инициатива се подкрепят национални институции за подобряване на усвояването и използването на продуктите на CAMS за дейности, свързани с качеството на въздуха.
Първата фаза на проекта е приключила и е създаден сайт
"Първата фаза на проекта е приключила и е създаден сайт, който се намира на страницата на НИМХ и през meteo.bg се влиза в прогнози, след което в рубриката "Атмосферно замърсяване". Всичко това е много важно, защото през последните години всички се интересуват от чистотата на атмосферния въздух", каза Анастасия Стойчева.
Тя съобщи, че в НИМХ има специално звено, което се занимава с разработването на продукти - информационни и прогностични, свързани с промените в метеорологичната обстановка и с това какви ще са ефектите върху чистотата на атмосферния въздух.
През зимата, когато има антициклонално поле, се формират инверсии в райони, подобни на София, които са в котловини и в равнинната част от страната. Тези инверсии благоприятстват за натрупването на замърсители в приземния слой и това е характерно за София, защото е разположена в котловина. Столицата е голям град, има много замърсители в него и когато концентрацията на фини прахови частици с различен размер, става по-голяма, това влошава качеството на атмосферния въздух, обясни метеорологът.
Какви са замърсителите на въздуха?
"Въз основа на този проект правим прогнози за четири дни за качеството на атмосферния въздух", съобщи Анастасия Стойчева.
Тя отбеляза, че преди четири години нейни колеги от НИМХ, които се занимават специално с темата за атмосферното замърсяване, са направили изследване и са установили чрез химически анализ, че от това, което се съдържа във въздуха, най-голям замърсител е допълнителното разпрашаване на прахта, която е останала по земята - по неизмитите улици, от замърсяването от автомобилите, от градинките, които не са винаги зелени, а са кални. Това е най-големият замърсител - от запрашаване или от вторична суспензия, обясни Стойчева.
През зимата има мъгла в столицата, защото тя е в котловина, а летището в София е в най-ниската част и там се вдига най-трудно мъглата, каза Анастасия Стойчева. Тя обясни обаче, че "невинаги мъглата е мръсна, а през първите дни тя е с повече водно съдържание, но постепенно тези замърсители стават част от въздуха, който дишаме и това е било винаги, а не само сега. Но сега има много повече автомобили и инверсията е като похлупак над Софийското поле и то се пълни със замърсители, докато не премине студен атмосферен фронт, или не се усили вятърът, или не завали дъжд, или сняг, за да се изчисти атмосферата", каза Анастасия Стойчева.
По думите й "много важно е строителството да е планирано така, за да има улици, по които естествената планинско-долинна циркулация от Витоша да вкарва чист въздух в Софийското поле". С намаляването на зелените площи мръсният въздух ще става все повече и това означава, че ще се влошава качеството на атмосферния въздух, добави метеорологът.
Прогнозите за атмосферния въздух се използват от МОСВ, от общините и от гражданите
НИМХ работи по проекта на програмата "Коперник" и в резултат на това се изготвят тези прогнози, като те могат да се използват от всички, отваряйки сайта, за да се информират. Освен това, изпращаме и специализирана информация към различни структури - Министерството на околната среда и водите (МОСВ), към регионалните му служби, към Пловдив, а и общините много често използват тези данни, каза Анастасия Стойчева.
Тя добави, че много често сега към НИМХ се обръщат и от Столичната община, за да въведат зелен билет, а от НИМХ имат и друга информация, която е на тяхната страница. От Столичната община виждат, че ще има високи концентрации на фините прахови частици и се обаждат в НИМХ, за да разберат колко ще продължи това, за да преценят кога да въведат зелен билет в градския транспорт. Всичко това показва, че ползата от този проект е реална, заяви Стойчева.
В НИМХ вземаме информацията от европейския хъб с данни и я подготвяме за територията на нашата страна, и това е изискването на програмата "Коперник" - информацията да се адаптира към всяка една държава, на нейния език, за да може да се използва от всички граждани, обясни метеорологът. В сайта може да се видят стойностите на различни замърсители. Има информация също за пренос на сахарски прах, дневни прогнози и почасови прогнози.
Замърсяването на атмосферния въздух е световен проблем
Замърсяването на атмосферния въздух е световен проблем, то не е само в България и зависи от два фактора. Това са метеорологичната обстановка, защото когато има вятър не се натрупват замърсители, и от източниците на замърсяване. Метеорологичната обстановка може да благоприятства за задържането на тези замърсители и у нас това се случва най-често през декември и януари - с продължителните инверсионни състояния в атмосферата, каза директорът на департамента "Прогнози и информационно обслужване" в НИМХ.
През последните дни не само на Балканите и в Българи имаше натрупване на замърсители, а също в много райони на Западна и Централна Европа, които също бяха обхванати от антициклон. Времето беше тихо и спокойно, но се формираха мъгли и те задържаха замърсителите в приземния въздух. В Западна и в Централна Европа имаше повишени стойности на фините прахови частици, обясни Анастасия Стойчева.
Тя коментира, че замърсяването на въздуха е актуален проблем, има все повече замърсители в света, защото атмосферата е обща. Въздухът обикаля земното кълбо за три-четири денонощия и мръсният въздух не е проблем само на България. Най-често през пролетните месеци преобладава замърсяването от пустинен прах, каза метеорологът от НИМХ.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text