site.btaДеца от училище „Асен и Илия Пейкови“ в Италия правиха кукерски маски
Възпитаници на Българско училище „Асен и Илия Пейкови“ в Италия учиха за кукерите и правиха кукерски маски по време на свои занятията. Това съобщи просветното средище във Фейсбук страницата си.
„В България им казват кукери, в Сардиния – мамутонес. Други им казват джамали, ауши, бабугери, станчинари, дервиши, старци, сурати или джамалари... Можете да ги видите в много страни от Централна и Южна Европа - Румъния, Сърбия, Гърция, Македония, Молдова, Словения, Хърватия, Италия, Испания, Австрия, Полша, Унгария, Словакия...“, разказват от учебното заведение и добавят:
„Според някои учени кукерските празненства са част от нашето тракийско наследство и са свързани с бога на виното и веселието Дионис. Думата „кукери“ също е тракийска и означава „високи, маскирани хора”.
Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, Италия, е създадено през 2014 година „от родолюбиви и ентусиазирани родители“ в отговор на осъзнатата нужда от структурирано и систематично обучение по български език и литература, история, география, култура и традиции на България за деца, живеещи в Италия, пише в официалния сайт на просветното средище.
От 2015 година учебното заведение е член на Асоциацията на българските училища в чужбина.
През 2016 г. то отвори врати и в градчето Нетуно в близост до Рим. През септември 2017 г. към него се присъединява и съществуващото вече училище в Ладисполи, а от 2018 г. филиали бяха отворени в Кастилионе дел Лаго (на границата между Умбрия и Тоскана), Серакаприола, Перуджа, Тури и в Салерно.
През 2022 година просветното средище се реорганизира в по-малки структури и запазва само основното си седалище в Рим, като отваря филиал единствено във Флоренция.
Училището се администрира от Културна асоциация „Паралел 43”, която се занимава с организирането на семинари и срещи, с изследвания и отпечатването на книги, свързани с историята, изкуството и културата на България, Италия и Ватикана.
През 2016 година учебното заведение е обявено за „Иновативно училище на България в чужбина“ заради документалния филм „Образованието в римската провинция Тракия“.
Година по-късно печели специалната награда на младежкия международен фестивал „Арлекин” във Варна за филма „Мостовете на времето“, посветен на първите български книги, отпечатани именно в Италия през 1561 година.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text