site.btaОБНОВЕНА Инфлацията в ЕС и еврозоната през декември расте с 0,2 процентни пункта съответно до 2,7 и 2,4 на сто на годишна база, по данни на Евростат
Инфлацията в еврозоната през декември 2024 г. достига 2,4 на сто на годишна база, показват официалните данни на Евростат, които потвърждават първоначалните прогнози, публикувани по-рано този месец.
Цените на потребителските стоки са се повишили с 0,2 процентни пункта на годишна база спрямо отчетеното през ноември.
В целия ЕС темпът на нарастване на цените през декември 2024 г. е 2,7 на сто спрямо 2,5 на сто през ноември.
Най-ниски годишни нива, спрямо декември 2023 г., са регистрирани в Ирландия (1,0 на сто), Италия (1,4 на сто), Люксембург, Финландия и Швеция (всички по 1,6 на сто).
Най-високи годишни нива са отчетени в Румъния (5,5 на сто), Унгария (4,8 на сто) и Хърватия (4,5 на сто). В сравнение с ноември 2024 г. годишната инфлация се понижава в седем държави членки, остава стабилна в една и се повишава в деветнадесет.
През декември 2024 г. най-високият принос за годишната инфлация в еврозоната идва от услугите (+1,78 процентни пункта, п.п.), следвани от храни, алкохол и тютюн (+0,51 п.п.), неенергийни промишлени стоки (+0,13 п.п.) и енергия (+0,01 п.п.).
Инфлацията през декември спрямо ноември е 0,4 на сто в еврозоната и 0,3 на сто в Европейския съюз.
Най-голямо нарастване на цените в ЕС на месечна база се отчита в Ирландия (0,9 на сто) и в Австрия, Германия и Белгия (по 0,7 на сто).
Дефлация на месечна база има в 7 страни от ЕС, като най-значително понижение на цените се отчита в Словакия (0,5 на сто) и Малта (0,4 на сто).
В България инфлацията е 2,1 на годишна база през декември, а за месец, спрямо ноември, цените са се увеличили с 0,3 на сто.
Средногодишната инфлация по хармонизираната методология в целия ЕС възлиза на 2,6 на сто.
Трите страни с най-ниска средногодишна инфлация в ЕС през декември са Литва с 0,9 на сто, Финландия с 1 на сто и Италия с 1,1 на сто, сочат още днешните данни на Евростат.
Един от критериите за присъединяване към еврозоната е средният темп на инфлация в държавата да не надвишава с повече от 1,5 процентни пункта темпа на инфлация в трите държави членки на ЕС с най-добри резултати за едногодишен период на наблюдение, според информация на сайта на Европейската централна банка.
На 15 януари Националният статистически институт на България отчете за декември 2,6 на сто средногодишна инфлация, измерена през хармонизирния индекс на потребителските цени.
/СС, ЕС/
news.modal.header
news.modal.text