site.btaРияд приветства споразумението за Газа, призова за пълно изтегляне на Израел, арабски страни призоваха за доставки на хуманитарна помощ
Саудитското министерство на външните работи приветства споразумението за прекратяване на огъня в Газа, постигнато между Израел и ислямистката групировка "Хамас", като същевременно призова за пълно израелско изтегляне от палестинската територия, опустошена от 15-месечната война, предаде Франс прес.
"Саудитска Арабия приветства споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа и приветства усилията на Катар, Египет и САЩ в това отношение", се казва в изявлението.
"Кралството подчертава важността на придържането към споразумението и прекратяването на израелската агресия в Газа и пълното изтегляне на израелските окупационни сили от ивицата" Газа и от "всички други палестински и арабски територии", се казва в изявлението.
Вчера Катар, САЩ и Египет обявиха сключването на споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа и освобождаване на заложниците, след повече от петнадесет месеца война между Израел и "Хамас", която доведе до смъртта на десетки хиляди души в палестинския анклав.
До 2020 г. Израел нормализира отношенията си с Обединените арабски емирства, Бахрейн и Мароко като част от Авраамовите споразумения, договорени при предишната администрация на Тръмп.
Саудитска Арабия също е водила преговори с Вашингтон за нормализиране на отношенията си с Израел и за предоставяне на американски гаранции за сигурност. Но в средата на септември престолонаследникът изключи признаването на Израел преди "създаването на палестинска държава" наред с Израел.
През ноември Саудитска Арабия беше домакин на съвместна среща на върха на Арабската лига и Организацията за ислямско сътрудничество, която обвини Израел в извършване на "геноцид" в Газа. Очаква се през юни Саудитска Арабия и Франция да бъдат съпредседатели на конференция за създаването на палестинска държава.
Рияд настоява за "решение с две държави", вариант, който израелският премиер Бенямин Нетаняху отхвърля, припомня АФП.
Ирак също приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", но подчерта "необходимостта да се позволи незабавното пристигане на хуманитарна помощ в ивицата Газа и палестинските територии".
Като има предвид, че примирието е сключено след "огромни жертви и големи страдания на палестинския народ" в Газа, иракското външно министерство призова за "засилени международни усилия за възстановяване на районите, засегнати от разрушенията по време на израелската агресия", за да се "гарантира връщането към нормален живот и подобряване на условията на живот на населението".
Други арабски държави приветстваха споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа и обявеното освобождаване на заложниците, добавя ДПА.
"С това изявление се слага край на една кървава глава в историята на палестинския народ, който е страдал много под израелската агресия", заяви служебният премиер на Ливан Наджиб Микати.
Министерството на външните работи на Обединените арабски емирства определи споразумението като път към облекчаване на тежките условия в Газа. То призова и двете страни да спазват споразумението, за да се сложи край на страданията на заложниците и палестинските затворници, като същевременно подчерта спешната необходимост от допускане на хуманитарна помощ в блокирания крайбрежен анклав.
Външният министър на Йордания Айман ас Сафади подчерта необходимостта от международни действия за справяне с това, което той определи като хуманитарна катастрофа, причинена от израелските атаки. Той потвърди ангажимента на Йордания да продължи да оказва хуманитарна помощ на засегнатите.
/АГ/
news.modal.header
news.modal.text