site.btaЕвропа е внесла рекордно количество втечнен природен газ от Русия през 2024 г., сочат данни
Европа е внесла рекордно количество втечнен природен газ (LNG) от Русия през миналата година, въпреки усилията на ЕС да се откаже от изкопаемите горива, които финансират войната на Владимир Путин в Украйна, пише британският в. "Гардиън", позовавайки се на данни на консултантската компания "Рюстад Енерджи" (Rystad Energy).
Кораби, превозващи 17,8 милиона тона втечнен руски газ, са акостирали в европейските пристанища през 2024 г., което е с повече от 2 милиона тона повече спрямо 2023 г., според анализаторите на компанията.
"Потоците от втечнен природен газ не само нарастват, но са "на рекордни нива", заяви Ян-Ерик Фанрих, газов анализатор в "Рюстад Енерджи".
Европа намали вноса си на руски газ по тръбопроводи от началото на войната в Украйна, но все повече купува доставки на втечнен природен газ от редица страни, сред които и Русия. Миналата година Москва изпревари Катар като втория по големина доставчик на втечнен природен газ в Европа след САЩ.
През 2024 г. Европа е транспортирала 49,5 милиарда кубични метра (bcm) руски газ по тръбопроводи и още 24,2 милиарда кубически метра в студена течна форма на кораби, според Ян-Ерик Фанрих, като допълни, че част от този газ ще бъде препродаден на други страни.
Данните бяха обявени дни след като Киев спря потоците на руски газ през своите тръбопроводи, слагайки край на енергийния маршрут за Европа през Украйна от съветско време.
Данните от Центъра за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух (CREA), чиито данни се различават леко от тези на "Рюстад Енерджи", показват, че вносът на руски втечнен природен газ в Общността е достигнал ниво до 17,5 милиона тона, или 7,32 милиарда евро през 2024 г., като е уставен ръст на обема от 14 на сто на годишна база.
"Причината за покачването е доста проста", заяви Вайбхав Рагунандан, анализатор в Центъра за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух, като допълни, че "руският втечнен природен газ се предлага с отстъпка на алтернативни доставчици. Без да са наложени санкции върху суровината, компаниите работят в собствен интерес и купуват все по-големи количества газ от най-евтиния доставчик".
ЕС има за цел да спре вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г., но не е склонен да забрани газа. През юни държавите членки се съгласиха да забранят "трансбордирането" на руски втечнен природен газ, което продължава към страни извън ЕС, от март 2025 г. Неотдавнашното увеличение на вноса на руското синьо гориво може да е било стимулирано от усилията за транспортиране на обеми преди санкциите да влязат в сила, заяви Фанрих.
Украински активисти твърдят, че режимът на санкции се подкопава от "явни вратички", които все още позволяват на Русия да финансира войната си с приходи от изкопаеми горива.
"Рекордните нива на внос на руски втечнен природен газ през 2024 г. са ярко напомняне, че ЕС трябва да действа решително, за да затвори последните вратички от своя режим на санкции", заяви Свитлана Романко, основател на украинската неправителствена екологична организация "Разом уи стенд" (Razom we stand).
Тя също призова ЕС да предприеме мерки срещу "сенчестия флот" на Русия от стари и недостатъчно застраховани танкери и да забрани възможността Европа да внася рафинирани продукти, произведени от руски суров петрол, от страни като Турция и Индия.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text