site.btaБайдън заяви, че все още не е решил дали да осигури де факто съдебен имунитет на редица обществени личности, заплашени от репресии при Тръмп
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че все още не е решил дали да осигури де факто съдебен имунитет, който ще предпази от евентуални бъдещи съдебни преследвания някои обществени личности, заплашени от репресии от страна на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
В интервю, публикувано днес, Байдън заяви пред в. "Ю Ес Ей Тудей", че обмисля издаването на подобни заповеди за съдебен имунитет на такива хора, като бившата републиканска членка на Конгреса Лиз Чейни, известна опонентка на съпартиеца си Доналд Тръмп, и бившия главен вирусолог на САЩ д-р Антъни Фаучи, преди на напусне Белия дом на 20 януари.
Байдън заяви, че на среща в Белия дом през ноември той призовал Тръмп да не изпълнява заплахите за разследване или съдебно преследване на хора, които са го критикували или са участвали в процесите за импийчмънт. "Опитах се да изясня, че няма нужда и е противопоказно на неговия интерес да се връща назад и да се опитва да урежда сметки", подчерта Байдън.
Запитан как е реагирал Тръмп, Байдън заяви: "Той не каза: "Не, аз ще ...". Той просто слушаше".
Тръмп обеща да отмъсти на своите съперници. През декември той призова Федералното бюро за разследване (ФБР) да разследва Лиз Чейни заради ролята ѝ в ръководенето на разследването на Конгреса на САЩ за нападението на Капитолия на 6 януари 2021 г. от страна на негови поддръжници. От своя страна Фаучи често влизаше в конфликт с Тръмп по време на пандемията от КОВИД-19, а поддръжниците му продължиха да отправят критики срещу вече пенсиониралия се бивш здравен служител.
Съветниците на Байдън неведнъж са обсъждали осигуряването на де факто съдебен имунитет на потенциалните цели на Тръмп, съобщи миналия месец Ройтерс. Освен Чейни и Фаучи американският сенатор от щата Калифорния и бивш дългогодишен конгресмен Адам Шиф, който ръководеше първия опит за импийчмънт срещу Тръмп, както и пенсионираният бивш председател на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили, са сред лицата, за които се предполага, че трябва да получат подобен имунитет.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text