site.btaКЗП завежда колективни искове срещу фирми за бързи кредити заради неправомерни клаузи
Комисията за защита на потребителите (КЗП) започва процедура по завеждане на колективни искове срещу някои от фирмите за бързи кредити заради неотстранени 122 неправомерни клаузи. Това съобщиха от Комисията.
КЗП приключи втория етап от проверката на индивидуалните договори и общите условия на фирмите за бързи кредити. В рамките на проверката бяха разгледани над 140 индивидуални договори и общи условия, съдържащи над 16 000 клаузи, от които по решение на Комисията 943 бяха обявени за неравноправни, посочват от КЗП.
Анализът сочи, че най-често ползваните в сектора неравноправни клаузи са свързани с такси и комисионни, обезщетения за просрочие и забава, неустойки за неизпълнение, разваляне на договора и обявяване на предсрочна изискуемост, обезпечения, превалутиране и валутен риск, доказателствена тежест и преддоговорна информация.
При повторния преглед е установено, че препоръките на КЗП са изпълнени над 80 на сто или от общо установените 943 неравноправни клаузи дружествата са отстранили 821.
Към настоящия момент КЗП няма възможност да разгласява информацията за имената на фирмите, които са се съобразили с нейните препоръки, както и на останалите фирми, срещу които ще бъдат заведени колективни искове. Начинът на разгласяването на исковете и средствата, чрез които това ще бъде направено, ще бъдат определени от компетентния български съд след образуването на съдебните производства, уточняват от КЗП.
Паралелно с разглеждането на неравноправните клаузи, Комисията продължава да извършва проверки за спазване на потребителското законодателство от страна на небанковите финансови институции. Дотук като резултат от проверките са установени над 40 нелоялни търговски практики. За преустановяването на всяка една от тях от председателя на КЗП Мария Филипова са издадени 40 заповеди за забрана с допуснато предварително изпълнение. Към днешна дата от общо 40-те заповеди, 25 са връчени, а останалите 15 са в процес на връчване. От 25 връчени заповеди, 13 са влезли в сила, 5 са обжалвани, а за останалите 7 все още не са изтекли срокове за обжалване. За всяка от нелоялните търговски практики са предприети действия и за налагането на съответните имуществени санкции на дружествата, отбелязват от Комисията.
БТА припомня, че на 5 ноември Мария Филипова даде на небанковите финансови институции 14 дни да преразгледат договорите с клиентите си за неравноправни клаузи. Това беше посочено в нейна заповед с предварително изпълнение, което обаче можеше да се обжалва.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text