site.btaРусенската търговско-индустриална камара е проводник за развитие на икономическата среда в региона, каза за БТА нейният изпълнителен директор Милен Добрев
Русенската търговско-индустриална камара (РТИК) е проводник между образователните и административни институции и бизнеса за развитие на икономическата среда в региона. Това каза в интервю за БТА изпълнителният директор на организацията Милен Добрев.
Припомняме, че РТИК получи отличие "за принос при постигане целите и задачите на Българската търговско-промишлена палата (БТПП)" в категория "Регионални търговско-промишлени палати (камари)" на тридесет и първите годишни награди на БТПП, на които приз получи и Българската телеграфна агенция.
"Това е изключително сериозно признание и показва, че всичко, което сме реализирали, всички услуги и дейности, които сме предложили и приложили, са били в правилната посока. Това ни помага да се идентифицираме още по-добре на национално ниво, но и пред местната бизнес общественост, което е най-важно за нас", отчете Милен Добрев.
РТИК има богата история, създадена е през 1890 година като първото подобно сдружение за нашите земи, което си поставя за цел да събере интелекта и инициативата на търговско-производителните слоеве от населението, да защитава интересите им и да служи като съвещателен орган на правителството по въпросите за икономическото развитие на страната.
"Понастоящем ние обединяваме около 370 преки и асоциирани членове. Тази бизнес общност, която ние обединяваме на членски принцип, е общността, която се стремим в максимална степен да подпомагаме и да подкрепяме развитието на нейния потенциал. Смятам, че тази престижна награда, с която бяхме удостоени, е признание за това, че си вършим работата добре и сме добре позиционирани не само в региона, но с добра репутация и представяне в цялата страна", каза Добрев.
Той добави, че дейността на Камарата не може да се опише с няколко думи.
"Дейността ни е изключително широкообхватна, предлагаме изключително богат спектър от услуги и дейности, които всячески подпомагат развитието на бизнеса, конкретните компании и икономическата среда като цяло. За да осъществим това, за нас е важно, че на местно ниво сме добре позиционирани и поддържаме добри взаимоотношения с всички заинтересовани институции и организации, за да работим в синхрон с тях за постигане на тези цели. Това включва образователни и административни институции, местната власт", каза още Добрев.
Той даде пример със съвместната инициатива с Община Русе "Инвестирай в Русе" с мотото "Русе – пристанище на нови възможности", която е по линия на подкрепа на инвестиции и развиване на възможности за благоприятен инвестиционен климат.
"Комплексът от тези дейности и услуги, които развихме, благодарение на доброто ни сътрудничество с Община Русе, са инвестиционния профил, промоционалното видео, което ще се разпространява както в страната, така и в чужбина, цялата комуникационна кампания чрез сайта "Инвестирай в Русе", чрез всички социални мрежи, които целят да насърчат интереса на нови инвеститори, съдействие за реализиране на инвестиционните им намерения, осигуряване на взаимодействието им с всички важни институции в лицето на университета, професионалните гимназии, Бюрото по труда, Общината и всички агенции, които са в региона. Независимо от регионалния обхват на нашата дейност, ние до голяма степен взаимодействаме и с национално представени организации и институции. Изключително добро сътрудничество имаме установено с Българската агенция за инвестиции, Българската банка за развитие, Българската агенция за експортно застраховане, всички министерства, които имат връзка с бизнеса. Тези връзки, които сме изградили както в регионален, така и в национален и международен план, са допринесли да постигнем това, което сме", отчете още Добрев.
Само през последните месеци РТИК организира и нови услуги и дейности, като срещи с Бюрото по труда и съдействие на бизнеса за наемане на работници от чужбина, както и форум за електронната индустрия и роботиката.
"По отношение на пазара на труда, знаем за сериозните проблеми, които компаниите изпитват от недостиг на кадри. Това, което беше плод на доста дълги усилия, успяваме да го реализираме, да бъдем проводника между фирми, които търсят работна ръка и пазара на труда чрез подкрепата на Бюрото по труда. От друга страна е форумът, който събра голяма част от активно работещите и доста иновативни компании в сферата на електрониката, индустриалната автоматизация, роботика. Това е нещо, което беше възприето много добре, присъединиха се и национално представени асоциации – браншови и билатерални камари. Това са два от многото примери за успешните инициативи, които развиваме през последната година", каза още Добрев.
Той добави, че за целта и екипът на Камарата търпи непрестанно развитие.
"В нашият екип до голяма степен експертизата и компетенцията на всеки един са съобразени с обхвата на услугите, които реализираме. Широката палитра от дейности, които реализираме изисква разнообразие от умения. Затова и постоянно се стремим да развиваме уменията на екипа ни, за да може своевременно, качествено и професионално да отговаряме на нарастващите изисквания от страна на бизнеса, да сме една крачка напред и на гребена на вълната на това, което се търси и да сме полезни на компаниите", добави Милен Добрев.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text