site.bta“Възраждане” е против изграждането на Фотоволтаични централи в индустриални паркове
“В сегашния Закон за индустриалните паркове е допуснато на територията на индустриален парк да се изграждат фотоволтаични електрически централи, с цел производството на електрическа енергия за продажба на пазара. Използването на наземни площи в индустриалните паркове за този вид дейност не е целесъобразно, с оглед насърчаването на преработващата промишленост, създаването на нови работни места и изграждането на една устойчива икономика. Настоящият законопроект цели именно тези три неща. Предвижда се забрана за изграждането на електрически централи от възобновяеми източници на територията на индустриалните паркове, с изключение на тези предвидени за собствени нужди”, обясниха мотивите си за внесения законопроект от "Възраждане"
За изграждането на предприятия от преработващата промишленост са нужни големи площи земя, находящи се на местоположения с добра логистична свързаност. Разрешавайки изграждането на ФЕЦ и други видове електрически централи от възобновяеми източници, предвидени за производството на електрическа енергия за продажба на пазара, площта земя, обособена за преработващата промишленост намалява. Това, на свой ред я оскъпява и създава допълнителен разход за потенциални инвеститори.
“Предвид целите на Закона за индустриалните паркове, а именно: създаване на условия за стимулиране на инвеститорите да извършват производствена дейност в индустриални паркове и привличане, и стимулиране на инвестиции за балансирано социално и икономическо развитие на регионите и общините, считаме за нецелесъобразно заемането на площи от индустриалните паркове за изграждането на електрически централи от възобновяеми източници”, коментира Климент Шопов от “Възраждане”, който е един от вносителите на законопроекта.
За предпочитане е площта в индустриалните паркове да се използва за преработващата промишленост или за съпътстваща към нея развойна дейност, каквото е и основното определение на „производствена дейност“. Това е така, защото преработващата промишленост създава повече на брой работни места на заета площ. Пример за това е предприятие от сектор автомобилна промишленост, намиращо се в югоизточна България, което наема около 460 души и заема 31 200 кв.м. площ, като едва 7100 кв.м. е за сградния фонд. В този случай, нужната площ за наето лице е 67,8 кв.м., но ако предприятието използва по-ефективно земята, която заема площта на наето лице може да се намали наполовина. За сравнение, трайните работни места, създадени от фотоволтаична електрическа централа,изградена върху същата тази площ с мощност 3120 kW (10 кв.м. за 1 kW) са за поддръжка и ремонт и са най-много три на брой. Разликата в създадените трайни работни места на площ земя между преработващата промишленост и електрически централи от ВЕИ е огромна, постоянните работни места, които са създадени са 460 в сравнение с три.
От “Възраждане” отбелязаха още, че изграждането на възобновяеми източници на електрическа енергия създава работни места, само докато трае процесът на самото им изграждане. При фотоволтаичните централи 84% от създадените работни места се разпределят за самото изграждане.
Едва 8% от работните места са за поддръжка на съществуващите централи и 7% за производство на самите соларни панели. А това означава, че за да се поддържат работните места в сектор възобновяеми източници трябва непрекъснато да се строят нови и нови мощности, от което следва, че те не са източник на устойчив икономически растеж. Именно затова не трябва да се предоставят площи от индустриалните паркове за изграждането на ВЕИ мощности - защото се заемат площи, които могат да бъдат използвани за промишлеността, която наистина създава една устойчива икономика.
/ХЯ/
news.modal.header
news.modal.text