site.btaБезопасните санитарни условия са във фокуса на днешния Световен ден на тоалетната
Световният ден на тоалетната, който се отбелязва всяка година на 19 ноември, през 2024 г. е фокусиран върху важността на безопасните санитарни условия в името на спокойствието, достойнството и защитата на милиарди хора по света.
Началото на отбелязването на Деня на тоалетната е поставено по време на международна конференция в Сингапур през 2001 г., посветена на нехигиеничните условия. Решението за създаване на Световната тоалетна организация (World Toilet Organization, WTO) е взето на 19 ноември същата година, поради което денят се отбелязва на тази дата. Тя е учредена от Джак Сим и в нея членуват 151 организации от 53 страни.
Целта на Деня на тоалетната, който от 2013 г. преминава под егидата на ООН, е да повиши обществената осведоменост за проблемите на хората без достъп до канализация. Всяка година той е посветен на конкретна тема, като през 2024 г. тя е "Тоалетната - безопасно място".
ООН отбелязва, че това "централно" за човешкия живот пространство трябва да бъде безопасно и сигурно, но за много хора санитарните и хигиенните условия са застрашени от конфликти, климатични промени, природни бедствия. Тези фактори могат да доведат до разпадане или неправилно функциониране на санитарните системи, като в този случай необработените човешки отпадъци се разпространяват в околната среда, причинявайки болести.
Около 3,5 милиарда души по света или нямат тоалетна вкъщи, или не са оборудвани за безопасно изхвърляне на отпадъчни води, отбелязва ООН. Над 2,2 милиарда души нямат достъп до безопасна питейна вода, а 2 милиарда не разполагат с елементарни средства за измиване на ръцете. В световен мащаб над 80 процента от отпадните води, генерирани от обществото, се връщат обратно във водните басейни, без да се пречистват или използват повторно, например за напояване в селското стопанство.
Според ООН подобрените санитарни условия, заедно с безопасна за пиене вода и качествена хигиена, могат да предотвратят около 842 000 смъртни случая всяка година. Ето защо една от 17-те цели за устойчиво развитие, приети от ООН през септември 2015 г., е да се гарантира, че до 2030 г. населението на света ще има достъп до чиста вода и подходящи санитарни и хигиенни условия (цел 6).
В исторически план археолозите датират появата на канализацията и обществените тоалетни към третото хилядолетие пр.н.е. При археологически разкопки са открити артефакти, свидетелстващи за съществуването на канализационни системи в градовете на Индската цивилизация и в древна Месопотамия.
Подобни системи, които могат да се нарекат прототип на съвременната канализация, са използвани в Древен Египет, Древна Гърция и Китай. Най-сложната антична канализационна структура е системата Клоака Максима в Древен Рим, построена през шести век пр.н.е.
През Средновековието културата на канализацията се губи и отпадните води се изливат в уличните канавки.
Интензивно строителство на канализация, предизвикано преди всичко от необходимостта от предотвратяването на епидемии, започва едва през 19-и век.
В Англия, Германия, Франция до началото на 20-и век десетки градове са оборудвани със затворени канализационни системи, в САЩ - около хиляда.
Прототипът на съвременната тоалетна е създаден в Англия през 1596 г. за кралица Елизабет Първа, а през 18-и век са регистрирани патенти за казанче и сифон. Тоалетната чиния придобива почти съвременен вид през 80-те години на 19-и век.
Музеи на тоалетните чинии са открити в редица страни. От 1992 г. такъв музей функционира в Делхи, Индия, от 2007 г. - в Киев, Украйна, а от 2015 г. - в Косю, Япония. В тях са изложени най-древните тоалетни, както и най-новите постижения в областта на технологиите и дизайна.
Направено във Великобритания проучване установи, че чистенето на тоалетната е сред дейностите, който противодействат най-добре стреса.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text