site.btaГерманският министър на здравеопазването Карл Лаутербах планира внасянето на промени, които ще забранят употребата и продажбата на райски газ
Германският министър на здравеопазването Карл Лаутербах иска бързо да забрани употребата на диазотен оксид, по-известен като райски газ, използван особено сред младите хора, предаде ДПА.
"Защитата на нашите деца и младежи трябва да бъде грижа на всички отговорни страни", заяви Лаутербах. "Ето защо предполагам, че с гласовете на голямото мнозинство ще успеем да забраним райския газ и т. нар. "нокаут капки" (течен наркотик, добавян обикновено към напитка, но може и към храна, за да причини загуба на съзнание - бел. ред.) преди края на този парламент", добави той.
Лаутербах иска да представи утре въпросните промени пред кабинета, които управляващите от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и партията на "Зелените" биха могли да добавят към съществуващ законопроект, който трябва да бъде приет преди предсрочните избори догодина.
"Не можем повече да приемаме факта, че диазотният оксид е лесно достъпен като популярен наркотик за партита и се продава по-специално чрез вендинг машини или в нощни магазини", каза министърът. "Трябва също така решително да се борим със злоупотребата с химически субстанции, използвани като наркотик за упойване с цел изнасилване", добави той.
Европейската комисия даде зелена светлина на плановете, каза Лаутербах. "Ето защо трябва да действаме незабавно", уточни той.
От няколко години райският газ е става все по-популярен, тъй като често бива използван като наркотик за партита. Потребителите вдишват веществото чрез балони.
Химикалите гама-бутиролактон и 1,4-бутандиол също са в центъра на вниманието. Те са известни като т. нар. "нокаут капки", отбелязва ДПА. Няколко минути след приемането им жертвите получават замайване и могат да загубят съзнание. Нападателите могат да използват това време, за да се възползват сексуално от жертвите или да ги ограбят.
Според промените диазотният оксид и другите две вещества в бъдеще ще бъдат обект на правна забрана, касаеща обработката на нови прихотропни субстанции.
За да се защитят децата и младежите, ще бъде въведена и забрана за продажбата, закупуването и притежаването на тези вещества от непълнолетни лица, както и обща забрана за раздаването им на крайни потребители чрез вендинг машини и поръчки по пощата.
"Признатите употреби" за търговски, промишлени или научни цели и употребата като лекарствен продукт ще бъдат изключени от забраните, отбелязва ДПА.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text