site.btaВ Ямболска област е силно намален дебитът на питейните водоизточници, с язовирите за напояване засега няма проблем
Силно намален е дебитът на питейните водоизточници в област Ямбол заради засушаването. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Обемите на язовирите за напояване са с нормални нива към момента. Това съобщиха за БТА от дружествата „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) – Ямбол и от „Напоителни системи“ – клон Средна Тунджа.
Както информира БТА, заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение. Заради проблеми с водоподаването частично бедствено положение бе в сила повече от два месеца в 20 от общо 22-те населени места в общината – от средата на юли до началото на октомври т.г.
„Почти няма село без аварии. Има и села с по пет-шест аварии на ден, с които ВиК дружеството трудно съумява да се справи. Има села, които са без вода по 10- 12 дни, не знам как ще продължава това по този начин“, коментира заместник-кметът на общината Гроздан Иванов.
Според него е крайно време държавата да предприеме сериозни мерки за проблемите с водоподаването в цялата страна, а „да не са само едни предизборни обещания и говорене“. Иванов подчерта, че трябва да се ускорят тромавите бюрократични процедури за узаконяване на нови водоизточници.
Всички кметове на общини в областта са запознати с проблема с недостиг на питейна вода, те са тези, които издават заповедите за преминаване на воден режим. Към момента такъв е въведен само в село Камен връх, община Болярово, но там ситуацията с водоподаването се нормализира. В някои села са осигурени водоноски, посочиха от ВиК – Ямбол.
Напояването в област Ямбол се осъществява основно от язовир „Жребчево“, намиращ се в съседната област Сливен, както и от язовирите „Малко Шарково“ и „Двата чучура“ („Кринчовица“) в Ямболско, каза за БТА управителят на „Напоителни системи“ – клон Средна Тунджа инж. Пламен Иванов. По думите му нивата в язовирите са нормални към момента.
В язовир „Жребчево“ са налични 102 млн. куб. м вода, или 25% от общия му обем 400 млн. куб. метра. За информация, през 2020 г. приключихме напоителния сезон с обем 82 млн. куб. м и следващата година отново се напълни язовирът. В язовир „Малко Шарково“ има 20 млн. от общия му обем 45 млн. куб. метра, така че и там няма никакви основания за притеснение, посочи още Иванов.
„Очакваме влажна година – декември, януари и февруари да се покачат нивата на язовирите. В момента не се изпускат количества, напояването е приключило. Нямаме притеснения за нивата на този етап, очакваме да имаме един нормален поливен сезон следващата година, както на територията на област Ямбол, така и на област Сливен“, отбеляза управителят на „Напоителни системи“ – клон Средна Тунджа.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text