site.btaРъст в покупките на инвестиционно злато в България отчитат експерти
Златото отчита една от най-силните си години, като преди няколко дни достигна най-високата си стойност в реално изражение - 2792 щатски долара за тройунция (една тройунция е равна на 31,1034768 грама), съобщава компанията "Тавекс - България" (Tavex).
През октомври продаденото количество злато е със 78 на сто по-високо спрямо същия период на 2023 г., отчита българското дружество. През октомври на месечна база обемът на продаденото злато се е увеличил с 64 на сто.
"Намираме се в безпрецедентен период на ръст в цената и търсенето на злато. И това не се отнася само за 15-годишната история на организирания златен пазар у нас, а за световния пазар на злато от 70-те години на миналия век насам", коментира Макс Баклаян от "Тавекс".
След почти 40 на сто годишен ръст в цената на благородния метал, големият въпрос за всички инвеститори е докъде и докога ще продължи "бичият" пазар, посочват от компанията.
"През последните 15 години цената на златото е нараснала с над 260 на сто. Моята прогноза е, че в рамките на следващите 5 до 10 години златото ще достигне стойности между 2700 и 4000 щатски долара за тройунция, което представлява ръст от 48 на сто. В известен смисъл, очакването ми за 4000 долара за тройунция е дори консервативно", споделя прогнозата си Баклаян.
"Неотдавнаинвестиционният фонд "Инкрементум" (Incrementum) също публикува своята прогноза за цената на златото. След близо четири години на стабилни цени около прага от 2000 щатски долара преди 2024 г., те предвиждат ускорен растеж от 75 на сто до края на десетилетието и достигане на цена от 4821 щатски долара до 2030 г. Макроикономическата и политическа обстановка ми дават увереност, че тенденцията в цената на златото ще бъде само нагоре през следващото десетилетие. Въпреки това, при този темп на растеж, трябва да бъдем подготвени и за периоди на корекция - да не се изненадваме, ако цената временно спадне. Най-важното е да се образоваме за значението на инвестицията в истински пари, каквото е златото", казва още Баклаян.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text