site.btaВ нито един момент наши випускници не са изпадали в ситуация да не бъдат равностойни при участие в мисии на НАТО, каза Атанас Запрянов
В нито един момент наши випускници не са изпадали в ситуация да не бъдат подготвени, да не бъдат равностойни, когато заемат международни длъжности в щабовете на НАТО и при участието на Българската армия в мисии и операции на Алианса. Това каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов в приветствието си на тържественото честване на 30-годишнина на факултет „Национална сигурност и отбрана“ на Военната академия „Г. С. Раковски“ днес, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Той благодари на всички поколения ръководители и преподаватели във факултета.
Подготовката на нашите кадри проличава в реалния живот, когато заемат отговорни командни длъжности и трябва да докажат, че имат необходимия потенциал, посочи Запрянов.
По думите му живеем във време, което върна военният инструмент в глобалната политика. „Бруталната война на Русия срещу Украйна, която продължава повече от две години и половина и няма изгледи да свърши, поощри много от тоталитарните и авторитарни режими, включително и в региони близо до нас“, посочи министърът и заяви, че войните дават сериозен тласък за използване на съвременни технологии, което налага преосмисляне на нашата подготовка. „Осъвременяването на учебното съдържание е необходимост не само на военнообразователните институции, а е необходимост и на ръководството на Министерството на отбраната и на Щаба на отбраната. Подобен процес върви и в НАТО като цяло: разработка на нови подходи по отношение на дефинирането на способностите на Алианса и тяхното използване“, каза още министър Запрянов. По думите му друга нова тема е дезинформацията и националната устойчивост, която следва да постигнем в борбата срещу нея.
Министър Запрянов приветства и ветераните на факултета, чийто възпитаник е и той, с думите: „Спомням си с какъв ентусиазъм началниците, преподавателският и академичният състав на факултета, с какво старание и амбиция изграждаха този факултет, обучаваха слушателите до степен да не се отличаваме от учебното съдържание и подготовката, каквато се получаваше в съюзни държави“.
Началникът на Военната академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Стайко Прокопиев поздрави всички, които са били част от факултет „Национална сигурност и отбрана“ от неговото начало до днес. „За 30 години факултетът не само изпълни поставените от държавното ръководство задачи за национално обучение на висши офицерски кадри чрез експертиза, магистърски програми и квалификационни курсове, но се разви и като организация с нови функции и задачи“, подчерта началникът на Военната академия. Той благодари на ветераните и на настоящия преподавателски и академичен състав и пожела на слушателите, студентите и специализантите обучението във факултета да допринесе за тяхното развитие като компетентни специалисти не само в областта на националната сигурност, но и като успешни професионалисти в гражданското общество.
Полковник доц. д-р Живко Желев, декан на факултет „Национална сигурност и отбрана“, представи пред присъстващите постигнатото до момента и настоящото състояние на факултета и очерта основните предизвикателства пред неговото развитие. Отбелязването на 30-годишнина продължава с провеждането на научна конференция „Факултет „Национална сигурност и отбрана“ - 30 години наука за сигурност и отбрана“, на която се дискутират четири тематични доклада.
Факултет „Национална сигурност и отбрана“ във Военната академия „Г. С. Раковски“ е създаден през 1994 г. като генералщабен с цел да запълни появилата се след промените празнина от национално обучение на висшите офицерски кадри за нуждите на стратегическите и оперативните звена на Българската армия, посочиха от МО.
Трябва да изградим силна публична комуникация, която да се бори с дезинформацията, защото сме демократична държава, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов при откриването на новата учебна година във Военната академия „Г. С. Раковски”. Министърът изнесе първата академична лекция за новата учебна година на тема „Българската отбранителна политика в новата стратегическа реалност“.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text