ОБЗОР

site.btaКатастрофалните наводнения във Валенсия пораждат много въпроси, нуждаещи се от спешни отговори

Катастрофалните наводнения във Валенсия пораждат много въпроси, нуждаещи се от спешни отговори
Катастрофалните наводнения във Валенсия пораждат много въпроси, нуждаещи се от спешни отговори
Доброволци и жители разчистват от калта улица на град Пайпорта, пострадал от наводненията във Валенсия в края на октомври, снимка: АП

Когато говорим за природни бедствия, земетресенията плашат най-много хората. Те са непредвидими и неподвластни на човека. За друго природно бедствие – наводненията, причинени от проливни дъждове – хората си казват, че не са толкова страшни. Има метеоролози, има прогнози за времето, има съответните административни власти, има механизми за предупреждение, за които хората са убедени, че в рисков момент, ще се задействат своевременно и ще ги спасят от наводнения. Често пъти на наводненията се гледа и като на нещо, застрашаващо живота на другите, случващо се в далечни кътчета на собствената ни страна, в съседни на нашата страна държави, или някъде другаде по света, като например Флорида, или Филипините, или Индия, или Китай. В допълнение, когато даден район е бил в относително близкото минало засегнат от катастрофални наводнения, неговите обитатели са уверени, че това няма да се повтори, защото съдбата не може да си прави чак толкова лоша шега.  

В Испания всички тези предпоставки бяха налице в навечерието на катастрофалните наводнения, засегнали основно областта на Валенсия. Наскоро катастрофални урагани връхлетяха далечните от Испания югоизточни американски щати или още по-далечните азиатски държави. Бурята "Борис" причини наводнения и смърт в Централна Европа през септември. Поредица от наводнения имаше в ранната есен и на различни места в съседката на Испания - Италия. А ураганът "Кърк" причини проливни дъждове в няколко страни в Европа в началото на октомври, като Испания също не беше пощадена тогава.  А ако трябва да се върнем 50 години назад, на 19 октомври 1973 година испанските области Мурсия и Андалусия бяха засегнати от катастрофални наводнения, които отнеха живота съответно на 84 и 40 души, показват данни за наводненията в Испания през последните няколко века, публикувани на сайта на европейската изследователска мрежа -  Европейска лаборатория за проучване на силните бури (European Severe Storm Laboratory), чиято мисия е да изследва и повиши осведомеността за мощните бури и за превенцията на последиците от тях.

Преди това на 14 октомври 1957 година Валенсия преживява опустошително наводнение, което завинаги променя връзката на града с преминаващата през него река Турия. По време на бедствието през 1957 година реката, разделяща по онова време града на две, прелива и наводнява близо три четвърти от Валенсия, припомня изданието „Метрополис“. Жертвите са 81, припомня А Бе Се. Тогава наводнението е причинено от тридневни валежи. В квартала Марсаланес някои улици са залети с 5 метра вода. На други места водата по улиците на града достига между 2 до 3 метра. Наводнението нанася щети и на мостове над Турия. Градът остава без ток, прекъснато е газоподаването и водоснабдяването. Около 75 процента от промишлената и търговската дейност за засегнати от бедствието. Около 5800 домове са разрушени, около 3500 семейства остават без покрив над главите си.

Валенсия трудно се възстановява от тази стихия. Още на следващата година обаче градските власти започват работа по план срещу повторението на подобен кошмарен сценарий. Планът предвижда отклоняване на река Турия от центъра на града и насочването ѝ към Средиземно море през ново речно корито. Планът е финализиран през 1969 г., припомня „Метрополис“. Паралелно с това тече и дебат какво да се направи с пресушеното старо речно корито на Турия. Първата идея на властите е то да бъде трансформирано в голяма градска пътна артерия със съответни разклонения. Но жителите на града се противопоставят и настояват старото речно корито да се превърне в зелена площ. До края на 70-те години на миналия век градската управа одобрява законодателство за създаване на парк в обезводненото старо речно корито на Турия насред Валенсия. През 80-те години работата по парка започва.

Днес паркът носи името „Градината на Турия“. Той има 18 участъка, простира се на площ от 136 хектара, като има планове площта да се увеличи до 160,5 хектара. Дължината му е 8,5 километра, като идеята е да се увеличи на почти 10 километра в бъдеще. Средната широчина е около 160 метра. „Градината на Турия“ е един от най-големите обществени паркове в Испания. Той е линеарен. В него има алеи, велоалеи, потоци, фонтани, зони за отдих, зони за различни културни, много мостове, останали от времето, когато там е имало река, новопостроени мостове. Всяка зона на парка си има свой стил, носещ почерка на съответния архитект, ангажиран да проектира този участък от градината. Сред тези архитекти са Рикардо Бофил и Сантиаго Калатрава. В парка „Градината на Турия“ се намират Дворецът на музиката, проектиран от Хосе Мария Гарсия де Паредес, тематичният „Парк на Гъливер“, зоологическа градина, наречена „Биопарк Валенсия“ и много други забележителности. В пределите на парка е футуристичният комплекс „Град на изкуството и науката“, проектиран от Сантиаго Калатрава и Феликс Кандела и обхващащ мостове, кули, площад, дворец на изкуствата, музей на науките, планетариум, зона за лазерни спектакли, модерен мултиплекс, океанариум, открит музей на модерната скулптура, разсадник на местни видове.

„Градината на Турия“ с всичките си чудеса привлича годишно 3 милиона туристи и допринася за превръщането на Валенсия в магнит за посетители от цяла Испания  и от целия свят. Линеарният парк е илюстрация как един град, преживял огромна трагедия, може да извлече дивиденти от нея и да създаде нещо красиво. Паркът символизира възкръсването на града като феникс от пепелта. А отклоняването на река Турия десетилетия наред спасява центъра на града от наводнения.  Новият маршрут на отклонената река Турия започва в западните покрайнини на Валенсия, за да продължи после в южните покрайнини на агломерацията и да се влее в морето. Отклоняването на реката и сега спаси центърът на Валенсия от наводненията, връхлетели областта, но придошлите води на Турия не пощадиха районите, през които сега тя преминава.

Според последни данни, оповестени от испанската агенция ЕФЕ 213 са жертвите на наводненията от края на октомври в Испания, като от тях 210 са в областта Валенсия, а останалите 3 са в областите Андалусия и Кастилия Ла Манча. Вчера властите обявиха, че изпращат допълнителни 10 000 военни и полицаи в областта Валенсия. Досега там бяха изпратени 7500 военни и 5000 полицаи, но мащабите на бедствието наложиха още по-голяма мобилизация, припомнят Франс прес и ЕФЕ. Подкрепленията бяха пратени след призив на премиера на областта, консерватора Карлос Масон, дошъл там на власт след регионалните избори миналата година. Неговото областно правителство сега не може да се справи с тази безпрецедентна криза. Министърката на отбраната на Испания Маргарита Роблес увери, че правителството ще изпрати толкова подкрепления, колкото е нужно и те ще останат във Валенсия колкото е нужно. „Ако трябва ще изпратим и 120 000 военнослужещи там“, подчерта тя пред телевизия ТВЕ.

Армията разчиства междуградски пътища и улици, за да позволи доставката на помощи, най-вече на храни и вода на хората в засегнатите места. Военните и полицаите помагат и в издирването на безследно изчезналите хора и в спасяването на оцелели. Министърът на териториалните политики на Испания Анхел Виктор Торес заяви в четвъртък вечерта, че десетки хора са в неизвестност. Водолази на Гражданската гвардия, претърсващи зоната разказват, че постоянно се натъкват на човешки тела. В град Валенсия беше създадена и импровизирана морга в Съдебната палата, където се извършва идентификацията на откритите трупове, докарани там от цялата област.

В усилията за разчистване на засегнатите райони сега се включват и много доброволци, въоръжени с метли, лопати, гребла. Земеделци също оказват съдействие с техниката си. Тийнейджъри обикалят из къщите в засегнатите градове, за да проверяват от какво се нуждаят оцелелите в тях хора, отбелязва Франс прес.

В Чива, град западно от Валенсия с население от 17 000 души, жителите останаха без вода и без продоволствия, откъснати от света. „Тук има деца, има възрастни хора, които се нуждаят от вода и от храни“, казва пред националното радио РНЕ кметицата на Чива Ампаро Форт, която едва сподавя сълзите си. Тя добавя, че на места в града има планини от коли, завлечени от водните и кални потоци. В някои коли са заклещени тела на хора, опитали се да избягат от водната стихия.

В Пайпорта, град с 25 000 жители, в южните покрайнини на Валенсия, според последните данни жертвите са 62, разказва кметицата Марибел Албалат. Сред тях има много възрастни хора. Сред загиналите са майка и бебето й на 3 месеца, както и няколко обитатели на старчески дом, разказва кметицата на Пайпорта. В някои медии дори Пайпорта е обрисуван като епицентър на бедствието във Валенсия. Кметицата Марибел Албалат споделя, че градът изобщо не е бил адаптиран в градоустройствен план за подобни стихии, съобщава Би Би Си.

Давид Ромеро, 27-годишен местен жител и музикант по професия, разказва пред Франс прес, че всички са в шок и нито един магазин в Пайпорта не е бил пощаден от стихията. 60-годишният пенсионер Хулиан Лорас разказва, че дължи живота си на сина си, който излязъл навън да разхожда кучето си и видял как улиците на града започват да се пълнят с вода. Той успял да се обади на баща си и да му каже да бяга от къщата. Други жители не са имали същия късмет и са се озовали в гаражите си, където са слезли да изкарват колите си, за да се измъкнат от водния ад. Но гаражите, а също и приземните етажи са се напълнили много бързо с вода и хората са се издавили. 76-годишният пенсионер Мануел Сискар разказва, че кална водна маса е нахлула в гаража на къщата му в Пайпорта и буквално е струпала трите коли вътре една върху друга. Водното ниво в гаража е било близо два метра и следите се виждат по стените след оттичането на калния поток. На втория етаж на къщата водата е избила вратата и за секунди обитателите са се озовали затънали до кръста, казва пенсионерът пред Франс прес. Той споделя, че подобно нещо не е виждал през живота си и че непрекъснато научава сега, че негови приятели са се удавили в наводненията.

Пешеходната улица на Пайпорта, където има много магазини, е пострадала цялата. Сега местните жители, подпомагани от военни и от доброволци, се опитват да я разчистят. Жителят на Пайпорта Сиско Мартинес споделя пред Франс прес, че отчасти бедствието се дължи и на това, че като че ли през годините хората са станали по-малко бдителни и са мислели, че такива стихии няма да се случат точно на тях.  

Сериозно пострада от наводненията и Седави, градче с 10 000 жители, също в покрайнините на Валенсия. „Никога не съм си мислила, че ще преживея това“, разказва пред Франс прес 32-годишният местен жител и електротехник Елиу Санчес. „Видяхме млад човек, покатерил се на покрива на колата си насред наводнен терен. Той се опита оттам да скочи върху покрива на друга кола, но не успя и водата го завлече“, допълва потресеният Санчес.

В Рибароха дел Турия, град с 22 000 жители в покрайнините на Валенсия, река Турия е излязла от коритото си и придошлите води са хванали в капан много хора в колите им или в жилищата им. Стотици хора от този град, работещи в центъра на Валенсия, са прекарали нощта на вторник срещу сряда в колите си, защото не успели да се приберат у дома заради наводненията. „За няколко минути от едно спокойно място се превърнахме в едно място, в което всичко преливаше, в което цареше хаос и паника, в което спасителните служби бяха подложени на тежко изпитание“, разказва местната общинска съветничка Естер Гомес.

В Ла Алкудия, град с 13 000 жители на 40 километра от Валенсия, река Магро е преляла и е отнесла десетки автомобили. Там също бяха регистрирани жертви. „Градът е с главата надолу. Реката се покачи за три или четири минути. Ужасно се изплашихме“, разказва пред ТВЕ местната жителка Ева Санс.

В Утиел, град с 10 000 жители на около 80 километра западно от Валенсия, за един ден е валял дъжд, който шесткратно е превишил обичайното количество дъжд за целия месец октомври. Жителите разказват, че проливният дъжд се е изсипвал без прекъсване от 17 ч. на 29 октомври до 5 ч. на 30 октомври. Там също минава река Магро, която е преляла. „Нищо не мога да спася от къщата си“, казва местният жител Емилио Муньос. Придошлите води от реката са нахлули в дома му и нивото на водата е достигнало дори по кристалния полилей, където след отичането са останали заплетени листа и клонки. Муньос допълва, че малко преди бедствието той е ремонтирал дома си. Сега всичко в него е прогизнало от вода и той разчита само на застраховката, за да си стъпи на крака. „Спасителните служби са претоварени и ние се опитваме сами да се оправим и преди всичко да поддържаме духа си висок“, споделя местната жителка Мария Гомес, която разчиства опустошената си книжарница, в която придошлата река е довлякла цели клони. „Никога не съм виждала през живота си толкова дъжд. Реката преля, после всичко стана много бързо. Водата се покачи с повече от метър“, споделя тя.

Ръководителят на противопожарната служба на област Валенсия Хосе Мануел Басет призна, че метеорологичната обстановка е била такава, че екипите за спешно действие и за оказване на помощ не са били в състояние да стигнат до всички места в засегнатата зона.

Очаква се броят на жертвите да продължи да се увеличава. Много коли и хората в тях са били изненадани от придошлите води, докато са били в тунели или по пътища на различни места в областта. Спасителните екипи не са се добрали и до подземни паркинги на редица места в областта, където има също много автомобили. Досега от засегнатата зона са отстранени 2000 коли и камиони, които са били повредени от наводненията. Електроподаването е възстановено на 94 процента в засегнатите зони. Телекомуникациите малко по-малко се възстановяват. Две до три седмици ще остане преустановен трафикът по високоскоростната железопътна линия, свързваща Мадрид с Валенсия, съобщи министърът на транспорта на Испания Оскар Пуенте, цитиран от ЕФЕ и от Франс прес.

Защо наводненията в Испания причиниха толкова много жертви? На този въпрос сега се опитват да отговорят разнородни експерти в Испания и в чужбина. Пет са факторите, допринесли за бедствието, отбелязва Франс прес. Първо, във Валенсия е имало рядък по мощта си метеорологичен феномен. Редица реки са излезли от коритата си и са довели до внезапното образуване на огромни кални потоци. Според Хорхе Олисина, преподавател по климатология в Университета в Аликанте, случилото се е свързано с глобалното затопляне. Второ, Испания преживя в последните две години интензивна суша, което направи и почвата непромокаема, тоест неспособна да абсорбира цялата вода, която се излива под формата на дъжд върху нея. Трето, в зоната на Валенсия в много райони, в които доскоро имаше просто природа, сега доминира бетонът. Това бетониране е плод на безконтролната урбанизация, която е зле адаптирана към естествените характеристики на даден терен. Това увеличава рисковете от катастрофални последици от наводненията, казва Пабло Аснар, изследовател от Социо-икономическия център за наблюдение на наводненията и на сушите. Четвърто, проливните дъждове се изляха и в гъстонаселени райони, което автоматично засегна и повече хора. Мегаполисът Валенсия наброява 1,87 милиона жители и е третият по големина в Испания, припомня Франс прес. Петият фактор, допринесъл за трагедията, че стихията се е разразила в пиков час, когато много хора са били в колите си по пътищата, на връщане от работа. Там ги е изненадала и придошлата вода. Много хора, дали си сметка за случващото се, са се втурнали също така да бягат с колите си. Водата ги е застигнала също на пътя или дори в гаражите, преди да успеят за изкарат навън колите си. Други хора също осъзнали какво се случва, са се опитвали панически да се покатерят по дървета или по стълбовете на уличното осветление. В допълнение много хора дори не са имали просто време да се качат на по-високите етажи в домовете си.

Така се стига и до още един въпрос, който си задават много хора в Испания, а също и зад граница на базата на наблюдения върху реакцията на властите на област Валенсия. А въпросът е: Закъсняла ли беше тази реакция? Този въпрос се коментира в местните „Паис“, „Диарио“, „Вангуардия“, както и в чуждите медии Франс прес, Бе Еф Ем Те Ве, Би Би Си, Си Ен Ен, „Гардиън“, „Евронюз“, „Пост“.

Според испанската метеорологична служба Държавна агенция по метеорология (Agencia Estatal de Meteorología - АЕМЕТ) над 300 литра на квадратен метър дъжд, тоест 30 сантиметра, са паднали в нощта на 29 срещу 30 октомври на много населени места в района на град Валенсия, като в района на Чива е бил пикът на валежите – 491 литра на квадратен метър, тоест 49,1 сантиметра, отбелязва Франс прес. Това е еквивалентното на една година валежи, уточнява АЕМЕТ. Обичайно област Валенсия и средиземноморското крайбрежие на Испания преживяват през есента проливни дъждове, траещи дни наред, но никога феноменът не е бил толкова мащабен и мощен, отбелязва „Паис“.

АЕМЕТ е издала предупреждение за проливни дъждове още на 29 октомври рано сутринта. Кодът е бил червен и в предупреждението се е говорело за екстремна опасност и за нужда от голяма предпазливост.  По обяд е дошло и предупреждение от Хидрографската организация на река Хукар – местна организация, която следи ситуацията с преминаващата през област Валенсия Хукар и нейните притоци. В 13 ч. ръководителят на правителството на Валенсия Карлос Масон е организирал пресконференция, на която казал, че според прогнозите валежите както изглежда ще спрат в 18 ч. Това така и не се е случило и точно в този час валежите са станали още по-интензивни. Едва в 17 ч. властите на Валенсия са свикали Спешен координационен център, за да решат какво да предприемат. А Гражданската защита на Валенсия е издала предупреждение към жителите на областта да не излизат от домовете си едва след 20 ч. Според испански медии предупреждението е дошло в 20,12 ч. под формата на есемес на телефоните на хората, но според жители на редица засегнати населени места вече е било много късно, отбелязват испански и чуждоезични медии. Още две подобни съобщения са били изпратени  на жителите в сряда сутринта.

Една от критиките, отправени към лидера на областта Валенсия Масон от страна на испанските медии, е, че няколко месеца след като той е встъпил в длъжност начело на местното правителството миналата година, той е закрил местната агенция за спешни действия, която е отговаряла за бързи и координирани отговори в случай на сериозни природни бедствия, като настоящото, отбелязва италианското издание „Пост“.

Според експерта Пабло Аснар от Социо-икономическия център за наблюдение на наводненията и на сушите е имало просто пропуски в комуникацията между съответните органи. В резултат много хора не са осъзнали колко сериозна е ситуацията. А други просто са пренебрегнали предупрежденията и са излезли навън. „Колективният манталитет все още не е достатъчно адаптиран към новите екстремни феномени“, казва Аснар и говори за споделена отговорност и на властите и на гражданите за случилото се.

Според климатолога Хорсе Олсина от Университета в Аликанте властите и експертите трябва да направят много повече, за да подобрят осведомеността сред цялото население, за да знаят хората как да действат в случай на непосредствен риск.

В много от засегнатите градове хората сега са гневни на властите, че са подали сигнала за тревога, когато водата вече е заляла всичко.

В наши дни метеоролозите издават своевременни предупреждения преди подобни метеорологични събития, така че трагедии като тази във Валенсия мога напълно да бъдат избегнат, смята и Хана Клок, професор по хидрология в Университета в Рединг във Великобритания. Според нея случилото се във Валенсия показва, че предупредителната система се е провалила.

„Хората не бива да умират от подобен род метеорологични събития, които са били прогнозирани в страни, които разполагат с ресурсите да се справят по-добре“, казва Лиз Стивънс, професор по анализ на климатичните рискове и устойчивост на тях в Университета в Рединг.

Експертите твърдят, че бурята в Испания е била причинена от движението на студен въздух над топлите води на Средиземно море, което е довело до образуването на интензивни дъждовни облаци - явление, характерно за този период от годината. Но те също така казват, че затоплянето на Средиземно море, което увеличава изпарението на водата, играе ключова роля за това проливните дъждове да станат по-силни.

Според Хейли Фаулър, професор по въздействието на климатичните промени в британския Университет в Нюкасъл, случилото се в Испания е „още един предупредителен сигнал, че нашият климат се променя бързо“. „Инфраструктурата ни не е проектирана да се справя с подобни наводнения“, допълва тя и казва, че „рекордно високите температури на морето подхранват бурите, които буквално „стоварват“ екстремни количества дъжд на едно място.

Учените предупреждават, че екстремните метеорологични явления стават все по-интензивни, продължават по-дълго и се случват по-често в резултат на предизвиканото от човека изменение на климата, отбелязват Франс прес, Си Ен Ен и Би Би Си. И в някои случаи дори най-добре подготвените системи за предупреждение могат да бъдат изненадани.

„Такива екстремни метеорологични условия могат да надхвърлят възможностите на съществуващите защитни системи и планове за действие при извънредни ситуации, дори в една  относително богата страна като Испания“, казва Лесли Мабон, преподавател по екологични системи в британския "Отворен университет". „Наводненията в Испания са навременно напомняне, че никоя страна не е застрахована срещу рисковете, свързани с изменението на климата“, допълва тя

Според Линда Спийт, преподавател в Училището по география и околна среда към Оксфордския университет, предупрежденията за интензивни бури са изключително трудни за издаване, тъй като точното място на най-силните валежи обикновено не е известно предварително. „Спешно трябва да адаптираме градовете си, за да бъдат по-устойчиви на наводнения“, допълва тя.

„Ние се отнасяме много сериозно към подготовката за други опасности като земетресения и цунами", казва Джес Нойман, доцент по хидрология в Университета в Рединг. „Време е да направим същото и с подготовката за риска от наводнения“.

Феноменът, засегнал сега Испания, в частност Валенсия е известен на местно ниво като ДАНА. Името идва от испанска абревиатура за изолирана депресия на голяма височина (Depresion Aislada en Niveles Altos-DANA), припомнят Си Ен Ен и „Скай Ти Джи 24“. Когато студеният въздух нахлува рязко над топлите средиземноморски води, той кара по-топлия въздух да се издига бързо и да образува плътни, наситени с вода облаци, които могат да останат над един и същи район в продължение на много часове. Това увеличава разрушителния им потенциал. Това метеорологично събитие понякога предизвиква големи градушки и торнада, посочва Си Ен Ен. Източна и Южна Испания са особено податливи на това явление поради разположението си между Атлантическия океан и Средиземно море. Топлите и влажни въздушни маси и студените фронтове се срещат в регион, където планинският релеф също допринася за образуването на буреносни облаци и проливни валежи.

Въпреки че експертите твърдят, че ще отнеме време да се анализират всички данни, за да се определи дали тази конкретна ДАНА е причинена от изменението на климата, повечето са съгласни, че повишаването на температурата на Средиземно море и по-топлите и влажни атмосферни условия допринасят за създаването на по-чести екстремни метеорологични епизоди, посочва Си Ен Ен. В първи анализ международната научна мрежа, изследваща връзката между екстремните метеорологични феномени и климатичните промени „Уърлд уедър атрибюшън“ (World Weather Attribution), заяви на 31 октомври, че климатичните промени са най-вероятното обяснение за случилото се в Испания сега, предаде Франс прес. Според организацията дъждовете, излели се над Испания сега, са били с 12 процента по-силни заради климатичните промени, допълва Би Би Си.

Преди да бъде въведен терминът ДАНА в началото на 2000 г., в Испания и някои части на Франция всеки обилен валеж през есента, характерен за средиземноморския климат, се е наричал „gota fria" (в превод от испански: „студена капка“). Терминът все още се използва широко в разговорната реч. Произходът му датира от 1886 г., когато германски учени въвеждат идеята за „kaltlufttropfen“ (в превод от немски „капки студен въздух“), за да опишат метеорологичните смущения на голяма височина, но без видимо отражение на повърхността.

От испанската метеорологична агенция АЕМЕТ казват, че концепцията за „студена капка“ е остаряла, и определят ДАНА като височинна депресия, която се е отцепила и изолирала от свързаното с нея струйно течение. АЕМЕТ допълва, че феномените ДАНА понякога са буквално неподвижни, а в други случаи започват да се движат назад, от изток на запад.

Акронимът ДАНА отдава и почит на испанския метеоролог Франсиско Гарсия Дана, починал пред 1984 г., припомня „Скай Ти Джи 24“.

Феноменът DANA, който засегна сега Испания, е с невиждана за последните 100 години сила, казва климатологът Антонело Пазини от италианския Национален съвет за научни изследвания, цитиран от „Скай Ти Джи 24“. „Испански климатолози ми казаха, че метеорологични явления като това във Валенсия вече са се случвали, но такава сила не е наблюдавана от 100 години. Ние, изследователите, все още не знаем дали екстремните метеорологични явления са зачестили вследствие на глобалното затопляне. Но сме сигурни, че те са станали по-силни", допълва Пазини.

Бедствието в Испания не минава и без конспиративни теории, разпространявани в социалните мрежи, отбелязва излизащото на арабски език мароканското издание „Хеспрес“. Според тези теории Мароко имал нещо общо със стихията, разразила се в Испания, защото използвал модерни технологии за манипулиране на времето с цел да навреди на испанското земеделие по време на ключовия сезон за прибиране на реколтата от зеленчуци и портокали. Според други конспиративни теории в самата Испания били използвани технологии за промяна на климата и благодарение на това засегнатите от наводненията терени, щели да се обезценят и инвеститори ще ги купят евтино, за да развиват проекти за възобновяеми енергии там. И в двата случая конспиративните теории визираха технологии, като тези, използвани в програмата за високочестотни активни изследвания на полярното сияние, реализирана от САЩ в Аляска. Пред мароканското издание местният климатолог Мустафа Бенрамел казва, че нито Мароко, нито Испания притежават каквито и да е технологии за промяна на климатичните модели и допълва, че „тези конспиративни теории често пъти са подклаждани от хора с различен дневен ред или от хора, опитващи се да извлекат ползи от разпространяването онлайн на сензационни твърдения“.

В края на август обаче излизащото на английски език испанско издание „Евро уикли нюз“ посвети материал на програмата на Мароко за така нареченото "засяване" на облаци с цел борба със сушата. В публикацията тогава се говореше и за опасения, изразени в испански медии, че това може да доведе до непредсказуеми последици, особено в Южна Испания и испанските анклави Сеута и Мелиля.

В социалните мрежи в Испания се появиха сега и слухове, че спешният телефон за подаване на сигнали за бедстващи хора 112 се е сринал и че е била открита нова линия. Беше публикуван и новият номер и хората започнаха да звънят на него, но той се оказа фалшив, съобщава „Радио Франс“. Наложи се властите да опровергаят публично информацията и да обявят откриването на отделна спешна линия, на която да звънят само роднини на хора, които се водя за изчезнали.

В испанските социални мрежи се появиха и слухове за скъсана язовирна стена, но тя беше опровергана от полицейския началник на областта Валенсия Хосе Мануел Басет. Трета фалшива информация, касаеше радара на метеорологичната агенция АЕМЕТ. Според слуховете той бил повреден и затова метеоролозите не успели да прогнозират и да предупредят хората навреме за бедствието. Наложи се агенцията да опровергава това и да припомня, че е подала предупреждение за опасно време още в 7 ч. сутринта на 29 октомври.

Същевременно кадри на струпани една върху друга коли на улица на един от засегнатите от наводненията градове в област Валенсия беше обявена от почитатели на конспиративните теории за дело на изкуствен интелект. Наложи се испански медии да поясняват, че снимката е от Седави и е дело на испанския фотограф Давид Рамос, отбелязва „Радио Франс“.

Верни се оказаха и информациите за случаи на мародерства в засегнатите от наводненията райони в област Валенсия. 82 души са били задържани за подобни прояви, съобщава Франс прес, като се позовава на испанските власти.

/БЗ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 19:00 на 27.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация