site.btaЗащитените територии с морска акватория са три, казаха от екоминистерството по повод Деня на Черно море
В България има три защитени територии, които включват морска акватория, обявени по реда на Закона за защитените територии. Това са резерват „Калиакра“ и защитените местности Ченгене скеле и Кокетрайс. Общата площ на морската акватория в тях е 11,95 кв. км, като тази площ попада изцяло в границите на защитени зони, определени по реда на Закона за биологичното разнообразие. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в Международния ден на Черно море, който се отбелязва днес.
Защитената местност Ченгене скеле е обявена с цел запазване на естествените местообитания на защитени и редки видове птици, включени в Червената книга на България и в списъка на застрашените видове в Европа. Забранено е безпокоене на гнездящите птици, вземане на яйца или опръстеняване на малките; изграждане на пристанищни съоръжения; риболов в блатната част и акваторията в периода 1 март - 30 юли, допълниха от МОСВ.
В резервата „Калиакра“ предмет на опазване са характерната степна растителност с множество редки, реликтни и ендемични за България и Европа растителни и животински видове, крайбрежните морски екосистеми, единственото находище на тюлена монах, египетския лешояд, гнездовото находище на водоплаващи птици и др. В резервата са забранени всякакви дейности, с някои изключения, посочени в Закона за защитените територии.
Местността Кокетрайс е защитена за опазване на пясъчната банка и на бентосната фауна в Черно море. Забранен е добивът на пясък без положително решение по оценка за въздействието върху околната среда, добивът на миди, рапани и риболов чрез дънно тралене и драгиране, както и замърсяване с нефтени продукти и други отпадъци.
"В България до този момент е постигнато значително покритие на обектите от Националната екологична мрежа на крайбрежните морски пространства в обхвата на континенталния шелф - 22% от акваторията", казаха от екоминистерството.
По реда на Закона за биологичното разнообразие са определени общо 29 защитени зони, в чиито граници е включена морска акватория с площ 2821,35 кв. км. От тях по Директивата за местообитанията 17 са защитените зони с морска акватория 2476,87 кв. км, а по Директивата за дивите птици – 14 защитени зони с морска акватория 544,89 кв. км, като две от защитените зони са с обща граница по двете директиви.
Международният ден на Черно море обръща общественото внимание към проблемите на Черноморския басейн и начините за неговото опазване като една от най-уязвимите морски екосистеми в света, отбелязаха от МОСВ. Черноморският басейн е символ на надеждата за устойчиво бъдеще за 16 милиона души, населяващи крайбрежието му, олицетворение на ангажимента на правителствата от региона за реални резултати в усилията за възстановяване и опазване на морето, допълниха от министерството.
По-рано днес от „Грийнпийс“-България внесоха в МОСВ петиция с искане за обявяване на района на Маслен нос за първия изцяло морски резерват в България. Очаква се от екоминистерството да разгледат предложението.
Международният ден на Черно море е обявен на 31 октомври през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна с цел да повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на Черно море, пише в информация на отдел „Справочна“ в БТА.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text