site.btaВ Кулевчанския опорен лицей в Украйна отбелязаха Деня на бесарабските българи и Деня на народните будители с почит към предците си
Кулевчанският опорен лицей с начално училище и гимназия отбеляза Деня на бесарабските българи и Деня на народните будители, които се празнуват на 29 октомври и 1 ноември. Събитието, което премина с тържествена програма, бе организирано от образователното заведение, където се преподава български език и литература. Това съобщи за рубриката „БГ Свят” на БТА директорът на просветното средище Олга Панчук.
Програмата започна с почит към бесарабските българи и тяхното културно наследство. Учениците от клуб „Български сърца” представиха историческа част, в която разказаха за преселването на българския народ в региона, както и за основаването на Кулевча и приноса на кулевчанци за развитието на селото. „Нека помним и се прекланяме пред величието на нашите предци, които запазиха своята самобитност и предадоха на поколенията своя дух и трудолюбие”, споделиха от училището във Фейсбук страницата си.
Втората част от тържеството бе посветена на Деня на народните будители – празник, който почита просветителите и книжовниците, оставили своя отпечатък в българската история. „Наричаме будители тези книжовници и просветители, които със силата на перото създават книги, от които се учим”, разказаха организаторите на събитието. Според тях будителите са воини на знанието и науката, създатели на училища, църкви и културни центрове, които поддържат българската идентичност.
Събитието завърши с поднасяне на цветя пред паметника на преселниците „От Кюлевча до Кулевча” – символ на корените на бесарабските българи. „Нека останем винаги с щедростта на душите си, с родолюбието и предаността си! Да бъдем здрави и късметлии, а нашата бесарабска земя да продължава да дарява слънце и живот за още много години напред!”, със тези думи завърши поздравът от Кулевчанското училище на страницата си във Фейсбук.
Етническите българи в Украйна, живеещи в намиращото се на 120 километра източно от Одеса село Кулевча, са потомци на преселници от 1830 година от шуменското село Кюлевча, като почти цялото население от около 4 000 души е от български произход.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text