site.btaПрез тази година светът отпразнува една от най-знаковите годишнини в света на литературата - тази на "Кери"
През тази година светът отпразнува една от най-знаковите годишнини в света на литературата – тази на момичето с паранормални способности, отмъстило както на студената си майка, така и на жестоките си съученици. „Кери“ на Стивън Кинг излиза през 1974 г. и променя завинаги т.нар. жанрово писане. След тази тънка книжка вече нито издатели, нито читатели се отнасят със снизхождение към популярните четива и техните автори.
Кралят на ужаса Стивън Кинг е публикувал над 60 романа и е продал над 350 млн. книги. Но успехът идва с описание на поредното унижение, което една тийнейджърка изживява под душа в училище, коментира „Индипендънт“ по повод годишнината на първата му голяма творба. Сюжетът в „Кери“ води читателя до помитащ всички представи кървав край, но в крайна сметка е разказ за „жаба сред лебеди“, за „жертвен козел“ - дете на самотна майка, ежедневната мишена на подигравки и тормоз в училище. „Как е възможно подобен роман да бъде публикуван преди 50 години? Това е ерата преди употребата на смартфоните и социалните медии (…) „Кери“ събужда спомени за всекидневната жестокост – за нищо на света не бихме искали отново да бъдем в училище.“
Успехът на „Кери“ променя всичко за Стивън Кинг. След нея той написва още десетки шедьоври като „Сиянието“, „Сблъсък“, „Мизъри“, „Изкуплението Шоушенк“, които му отварят вратите към филмовите адаптации на Холивуд. Самият Кинг не е харесвал особено „Кери“, съмнявал се е, че някой би я прочел докрай. През годините един от най-богатите писатели разказва отново и отново как е захвърлил черновата на паранормалната си история в кошчето за боклук у дома, откъдето я е изровила съпругата му Табита, прочела я е и го е накарала да довърши започнатото.
В „За писането: Мемоари на занаята“ Кинг споделя, че се е вдъхновил за образа на Кери от спомена за две момичета, които е познавал в училище. И двете не са били привлекателни според съучениците си, и двете са починали твърде млади. На 26 години Стивън Кинг познава отлично жестокия свят на подрастващите - работи като учител в гимназия.
„Това е първи роман и той е изключителен“, се казва в рецензията на „Ню Йорк таймс“ по повод изненадващия за всички успех на книгата през 1974 г. „Романът обединява научната фантастика, окултното, възрастова психология, въпроса за доброто и злото през очите на децата.“ Това, в крайна сметка, се оказва формулата на успеха на Стивън Кинг – способността да уплаши читателя, докато издига глас по сериозните въпроси за родителското неглижиране, травмите в детството, жестокостта около и вътре в човека. „Кери“ е и роман за тормоза на мъжете над жените. Неслучайно именно Маргарет Атууд, известна с пристрастието си към темата за феминизма, е автор на предговора към изданието по повод 50-годишнината на романа. Отвъд страшните случки ние виждаме в „Кери“ истинския ужас, който все още е навсякъде около нас – бедността, пренебрежението, глада и насилието, пише Атууд.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text